Finantskriisi eitamise ja süüdlaste kirumise faasi järel on üha sagedamini kuulda küsimust, mida peaks kohe praegu ette võtma, et eurotsoonis asjad paremaks hakkaks minema. Sellele vastata on sama lihtne kui küsimusele, kuidas panna end üheksa kilo raskuseks söönud kass nii efektiivselt tööle, et ta oma liigsöömisega tekkinud vanad võlad ära maksaks, leiab Coimbra ülikooli külalisteadur Viljar Veebel.
Kui võrrelda näiteks Kreeka (ja ehk ka mõne teise eurotsooni liikmesriigi) ja ülekaalulise kassi ees seisvaid väljakutseid, siis on need ootamatult sarnased.Mõlemad on kunagi iseseisvalt hakkama saanud (järelikult on see võimalik), samas on vahepealsed jõude- ja heaolu aastad töövõimet sedavõrd kahandanud, et lühiajalises plaanis on küsimus ellujäämises, mitte aga kohe efektiivselt tööle asumises. Alles on ka isu endise elu järele ja ootus, et keegi teine regulaarselt mõnusa toiduportsjoni ette tõstab. Vähenenud heaolu tekitab stressi ja vähendab veelgi soovi teha koostööd ravi ja dieedi pakkujatega.
Rohkelt on kuulda ka soovitusi, et kass võiks endale sobilikul viisil tööle asuda ja sellega oma toidu välja teenida ning hiljem ka vanad võlad ära maksta.Paraku on lootus praegu Kreeka majandusele efektiivset väljundit leida taas võrreldav lootusega paksule toakassile moodsas ühiskonnas tasuva tegevuse leidmisega. Pealegi oleks kassil justkui meeles, et kui ta sellesse perre kunagi aastaid tagasi kutsuti, siis räägiti ees ootavast aastakümnete pikkusest toetavast ja mõnusast elust, mille vastutasuks on vaja olla vaid entusiastlik ja solidaarne pereliige. Samuti olevat see üleüldse imelik ettekujutus, et kassid peaksid tööl käima.
Raha laenanud kreeditorid ja praegu toetuspakette pakkuvad ülejäänud liikmesriigid on samas võtnud sarnase positsioonis seni kassile liigseid toiduportsjone pakkunud pererahvaga. Kindlasti ei olevat nemad süüdi selles, et kass kogu pakutud hea ja parema nahka pistis ja oma tervise sellega ära rikkus. Samuti olevat nemad algusest peale kassile selgelt mõista andnud, et toit ei ole mitte tasuta hüve, vaid ikka selleks, et kass suureks ja tugevaks kasvaks ja rohkem tagasi teenida jaksaks.Põhimõtteliselt on nad muidugi nõus, et kassi šansid aastakümnete pikkuse liigsöömisega tekkinud võlga tagasi teenida on vähesed, pigem olevat asi põhimõttes, vajalik on avalik ja selge märk, et tasuta lõunaid ei ole ja kõik võlad koos intressidega tuleb tagasi maksta kõigil. Isegi kassidel.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.