Ettevõtja Raul Allikivi teeb ettepaneku mõelda ühiskonna kitsaskohtadele ning seejärel vaadata, kas probleem on universaalne (kas headele lahendustele oleks turgu ka mujal) ning kas suudame leida nutikaid võimalusi, kuidas muuta praegune probleem konkurentsieeliseks.
Viimastel nädalatel on Eesti meediat täitnud arutelu eutanaasia ja omastehoolduse üle. Tegu on vananevale ühiskonnale tüüpilise probleemiga, mis võib meid kõiki lähedalt puudutada. Paraku kipub arutelu sumbuma raha üle kemplemisse – et seda ju ei ole ja kui palju oleks juurde tarvis.
Eesti on end tõestanud hea laborina, kus maailma uusimaid lahendusi kiiresti rakendada. Vanade ja haigete hooldamine esindab arenenud maailma tüüpilist probleemi, teemat, mille efektiivsetele lahendustele oleks tulevikus suur turg. Järelikult on probleem ühtlasi varjatud võimalus.
Tuleks üle vaadata edukad eakate hoolduse mudelid maailmas, kaardistada Eesti kompetentsid – nii IT, e-tervise, geeniuuringute ning miks mitte ka näiteks robootika valdkonnas. Siis tuleks võtta kontakti selles valdkonnas tegutsevate maailma juhtivate ettevõtete ja ekspertidega ning panna kokku pilootprojekt, innustades nii teadlasi, multinatsionaale kui ka iduettevõtteid välja pakkuma parimaid lahendusi.
Ja mis siis edasi tuleks teha? Seda loe tänase Äripäeva paberväljaandest.
Seotud lood
Uuringutefirma Moody’s andmetel on 2020. aastaks maailmas 13 riiki, kus 65aastaste osakaal ületab 20 protsenti.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.