Nädala alguses teatas Tallink Grupp, et vahetas umbes seitsmendiku oma laenuportfellist võlakirjade vastu. Ehkki võlakirjade eest makstav intress on pangalaenude omast kõrgem, olen ma kindel, et finantsasutused poleks Tallinki jaoks nii sobivatel tingimustel ja paindlikku laenu andnud. Kui üldse.
Seega soovitaksin vähegi suurematel Eesti laenuvõtjatel küsida investeeringuteks või refinantseerimiseks raha lisaks vahendajatele (pankadele) ka otse investorite käest, kes võivad olla märksa kompromissialtimad.
Ajal, mil keskpankade rahatrükimasinad käivad täitel tuuridel ja intressid on rekordmadalatel tasemetel, teenib hoiuste ja turvaliste valitsuse võlakirjade pealt vaid sandikopikaid. Seda on hakanud ära kasutama ka ettevõtted, mis saavad globaalsetel turgudel praegu raha rekordiliselt soodsatel tingimustel.
Parema intressi nimel vaatavad investorid ka rämpsvõlakirjade või üldse ilma reitinguta firmade poole.
Kümneks aastaks viie ja poole protsendiga laenu saav Portugal on ehe näide sellest, kuivõrd paaniliselt on investorid nõus veidigi suurema intressi nimel riski võtma.
Suure rahapaki sai rahvusvahelistelt investoritelt sel nädalal ka Tallink Grupp. Kui pealtnäha tundus laenu intress eurodesse ümberpanduna kõrge (Euribor + 5,1%), siis peab kindlasti arvestama, et investorid olid nõus raha välja andma enam kui viieks aastaks ning seda üldse ilma tagatiseta.
Seega hetkel, mil pankade laenutingimused karmistuvad, on ainuõige aeg küsida raha otse investorite käest.
Investoritelt raha kaasamisel on mitu plussi. Lisaks paindlikkusele võivad investorid suurtele ja tuntud firmadele laenata raha välja väga pikaks ajaks. Näiteks müüs Apple mais võlakirju tähtajaga 2043.
Lisaks pakuvad (võlakirja)investorid pankadega võrreldes pikaajalist raha stabiilsematel tingimustel ning halvenevate majandustulemuste korral ei nõua investorid raha tagasi ega karmista tingimusi, vaid müüvad soovi korral võlakirjad kahjumiga maha.
Börsil noteeritud võlakirjade korral võivad ka ettevõtted vajadusel ise oma laenukoormust vähendada ja võlakirju börsilt kokku osta. Heaks näiteks on BIGBANK, mis ostis neli-viis aastat tagasi hirmunud võlakirjainvestoritelt Stockholmi börsil iseenda võlakirju tagasi ja teenis selle pealt ka korralikku kasumit.
Võite öelda, et võlakirjad on ju vaid suurimatele ja parimatele. Päris mitte. Alles hiljuti õnnestus Eestis väga edukalt 4 miljonit eurot võlakirju müüa alles 2009. aastal tegutsema hakanud laenufirmal Hüpoteeklaen OÜ. Ning investeerimispangad võtavad jutule ka väiksemaid rahakaasajaid.
Loe pikemat võlakirjateemalist lugu juba esmaspäevasest Äripäevast.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
ASi Tallinna Vesi finantsdirektori Riina Käi sõnul puudub ettevõttel vajadus täiendava võõrfinantseeringu kaasamiseks.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.