Ma olen teinud oma elus halbu otsuseid. Ja mitte vähe. Nagu ilmselt enamik meist (et mitte öelda – me kõik). Ent see pole probleem, kirjutab Raimo Ülavere oma blogis. Tegelik probleem on see, et tavapäraselt kipume kõik oma halba otsusesse sellisel määral kiinduma, et paneme sinna veel palju aega ja raha, enne kui lõpuks n-ö kraanid kinni keerame.
Psühholoogid on juba ammu tuvastanud inimeste irratsionaalse kiindumuse investeeritud rahasse ja energiasse. Olles kord juba panustanud millessegi või kellessegi oma raha, aega või miskit muud, tabab meid täiesti irratsionaalne soov oma sellekohast otsust õigustada. Halva otsuse korral on küll raha kadunud ja aeg samuti, ent meil on ikka veel säilinud tahtmine ja lootus, et äkki saab asjast asja…
Viimased uuringud väidavad, et peamine põhjus selliseks käitumiseks on meie ego. Ehk teisisõnu – keegi ei taha näida teistele ja, veelgi hullem, endale läbikukkujana. Seega hoiame kinni oma kehvast otsusest, paneme sellesse veel uut aega ja raha juurdegi, lootuses, et saame kunagi tõdeda: „ma ju ütlesin“.
Muuseas, on fakt, et mida rohkem ja kauem oleme panustanud, seda raskem on meil otsusest loobuda. Näiteks uuriti profikorvpalliliigas NBA, kuidas ja mil moel mängijaid meeskondades vahetati. Kehtis lihtne reegel – mida värskem sa meeskonnas oled, seda tõenäolisemalt sind välja vahetatakse. Tegelik ja potentsiaalne tulevikupanus meeskonda oli teisejärguline. Sama kehtib tõenäoliselt mis tahes töömeeskonnas.
Seotud lood
Tundlikke kliendiandmeid omavad advokaadibürood on küberkurjategijate pidevas huviorbiidis, mistõttu nõuab advokatuur, et küberturvalisus oleks tagatud kõrgeimal tasemel. Et nõuded saaksid täidetud ka päriselt ning ka töötajate teadlikkus tõstetud, on mõistlik kaasata oma ala spetsialistid, usub advokaadibüroo TARK juhtivpartner Tanel Tark.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele