Ulatuslikud maksupettused kütuseäris on viimastel aastatel pääsenud Äripäeva veergudele hirmutava regulaarsusega. Korduvalt oleme kirjutanud petturite vahistamistest, järjest keerulisematest skeemidest, riigikassasse laekumata jäävatest miljonitest eurodest, kirjutab ajakirjanik Piret Reiljan.
Vähem on juttu olnud sellest, kuhu jõuab see maksuvaba kütus ja kas ahela viimane lüli enne tarbijat on ikka heauskne. Kas on üldse võimalik olla heauskne, küsiks ma lausa.
Viimati kirjutasime septembri alguses, et suurejoonelise maksupettusega tegelenud kuritegeliku ühenduse juhtimise kahtlusega vahistati ärimees Oleg Belokrõlov – mees, kes on varem istunud vanglas Usbekistanis ja kelle tundmatu Eesti ettevõte kasvas mõne aastaga enam kui saja miljoni eurose käibega kütuseäriks. Maksupettusega, kahtlustavad nüüd uurijad.
Kuidas puutub siia Olerex? Esmapilgul meelevaldne seos on Olerexi aktsionäri Andres Linnase ühine ettevõte Belokrõloviga. Linnase sõnul tunneb ta Belokrõlovit tuttavate kaudu ja koos on reisitud. Küsimusele, kas Olerex on kütust ostnud Belokrõlovilt, jäi Linnas vastuse võlgu. Hästi, omanik ei pruugi olla kursis ettevõtte tarnijatega – kuigi antud juhul on see väheusutav. Küsisime järgmisena Olerexi tegevjuhilt Piret Millerilt ettevõtte mulluste ja tänavuste tarnijate nimesid.
Miller vastas: „Partnerlepingud kuuluvad ettevõtte konfidentsiaalsusnõudega kaetud punktide nimekirja, sh käsitletakse varana, st ei näe võimalust Teie poolt küsitud nimekirja avaldamiseks.“ Seejuures ei olnud Milleril aga probleemi toonitada, et peamine tarnija on Orlen Eesti. Konfidentsiaalsus on seega valikuline.Miks peaks üks erafirma oma tarnijad avalikustama? Põhjus on lihtne – varjamine süvendab kahtlust, et ettevõtte tarnijate hulgas on maksupettur(id). Kui mina peaksin panema panuse sellele, kas Olerex on olnud Belokrõlovi petuskeemis osalenud firma(de) klient, siis panustaksin jaatavale vastusele.
Õnneks on valel ja varjamisel lühikesed jalad ning tulevikus saame ehk teada, kellelt Olerex kütust on tarninud. Võimalus, et ükskord ujuvad ebameeldivad seosed pinnale, on ilmselt ka põhjus, miks Olerex pigem vaikib kui midagi kindlasõnalist väidab, näiteks tehinguid Belokrõloviga eitab.
Äripäev on juba kirjutanud Olerexi kahtlastest tarnijatest, kelle „paariks kuuks kütuseärisse ja maksuvõlg maha“ skeem oli liigagi läbinähtav. Vahele jäädes Olerex vabandas.
Arvestades pettuste mahtu, peab maksudest puhtaks pestud kütus lõpuks jõudma meie jaeturule. Ma ei saa väita, et Olerex on teadlikult üks „musta“ kütuse turustaja, kuid tarnijate varjamine muidu igati lugupeetud kodumaise kütusefirma poolt tekitab üha suuremat usaldamatust.
Seotud lood
Jõuliselt laienev, Eesti suurimaks kütuse jaemüüjaks pürgiv ja riigihangetel võidukas AS Olerex on miljonite eurode eest äritsenud maksupettur Oleg Belokrõloviga.
ASi Olerex bensiinijaamades tänavu müüdav kütus tuleb põhimahus Soomest Porvoo ja Naantali rafineerimistehastest.
Nädala suurimaks ja olulisemaks tehinguks Eestis võib pidada Lukoil Eesti müüki Olerexile, mis lõi kütuseturul kaardid sassi. Antti Moppelile ja Andres Linnasele kuuluv Olerex kasvatas nii oma tanklate arvu 87ni ja tõusis sellega suurimaks kütuse jaemüüjaks Eestis.
Pressinõukogu arutas AS Olerex kaebust Äripäevas 15. septembril ilmunud artikli „Olerex peidab ikka tarnijaid“ peale ja otsustas, et leht ei ole rikkunud head ajakirjandustava.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.