Riigi mõte on oma olemuselt väga lihtne. On mitu hädavajalikku teenust, mida on mõistlikum korraldada karjakesi koos, jätmata neid turumajanduse reguleerida, tõdeb Zavod BBDO loovjuht Marek Reinaas. Süsteem toimib nii, et inimesed maksavad ühiskassasse maksu, ja selle raha eest korraldavad nende poolt valitud managerid vastavate teenuste võimalikult hea kvaliteedi ja kättesaadavuse.
Põhjusi selleks on kahepidiseid. Ühest küljest on need majanduslikud, sest kogu seltskonnaga korraldades saab teenuseid pakkuda ratsionaalsemalt või odavamalt, kui seda võimaldaks turukonkurents. Teisest küljest on need sotsiaalsed – mõned teenused on nii hädavajalikud, et nende hea kättesaadavus on ühiskonna arengu ja toimimise seisukohalt möödapääsmatu. Neli kõige olulisemat riigi teenust on turvalisus, haridus, transport ja tervishoid.
Turvalisusega on Eestis asi klaar. Meie maksuraha eest on hangitud püsse, mis vaenlase välja ilmudes loodetavasti ka pauku teevad ja NATO kohale kutsuvad. Seenemetsa ära eksides on tõenäoline, et keegi tuleb sind otsima. Ja kui pätt on rahakoti pihta pannud, siis politseile avalduse kirjutamiseks ei pea hakkama visiiditasu maksma. Kas paremal või kehvemal moel eelpoolkirjeldatud süsteem toimib.
Kuidas on aga lood kolmes ülejäänud valdkonnas ning kas meie kõigi maksuraha eest riigi poolt pakutavate teenuste puhul tuleks teha muudatusi, selle üle arutleb Zavod BBDO loovjuht Marek Reinaas tänase Äripäeva paberlehes ilmunud arvamusloos.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.