Tulevast aastast jõustuvad Euroopa Ravimitootjate Assotsiatsiooni eetikakoodeksi olulised muudatused. Kui varasemad muudatused on olnud liikmesriikidele pigem väga soovitatavad, siis seekordne muudatuspakett on täiel määral kohustuslik kõigile ravimitootjate ühendustele ja liikmesfirmadele ka otse, kirjutab Eesti Ravimitootjate Liidu juht Riho Tapfer.
Nii rakendub alates 1. jaanuarist koodeksis täielik kingituste keeld. Seega on ravimifirmadel keelatud teha arstidele-apteekritele mingisuguseski vääringus kingitusi, olgu need kas või firma sümboolikaga pastakad. Lubatud on teabe- või õppematerjalide jagamine, kui need on otseselt seotud arsti või apteekri tegevusega või vajalikud patsiendi raviks. Samuti ei tohi nende rahaline vääring ületada kokkulepitud piirsuurust, milleks Eesti puhul jääb tõenäoliselt 6,4 eurot.
Koodeksisse tuuakse sisse ka seminaridel ja koolitustel pakutava söögi ja joogi maksumuse ülempiir. Milliseks see meil täpselt kujuneb, on hetkel vara öelda.
Ent tähelepanuväärseim muudatus puudutab tervishoiutöötajatele, arstidele, apteekritele makstavate konsultatsiooni-, uurimis- ja loengutasude avalikustamist. See säte rakendub küll alles 2016. aastast (avalikustatavad andmed puudutavad 2015. aastal makstud tasusid), kuid tõenäoliselt on tegu esimese korraga, kui erasektor ise otsustab läbipaistvuse ja usalduse suurendamiseks avalikustada sisuliselt palgad.
Seotud lood
Uuest aastast muutub Ravimitootjate Liidu eetikakoodeks. Ehkki selle peamine muudatus rakendub praktikas alles kolme aasta pärast, toob see rohkem valgust ravimifirmade ja tervishoiutöötajate vahelistesse suhetesse.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.