Juba aastaid on suured naftafirmad kulutanud rohkem raha kui teenivad. Nüüd, mil naftahind on mullu juunist tulnud alla üle 50%, muutub see veelgi riskantsemaks äriajamise viisiks.
- Shell on viimastel aastatel jaganud liiga lahkelt dividende. Foto: EPA
Uute naftamaardlate ehitamise hind on viimase aastakümne jooksul hüppeliselt kasvanud, samal ajal kui investorid survestavad firmasid jagama üha kõrgeimaid dividende. Tulemuseks on olukord, kus ettevõtted on pidanud kulutama rohkem kapitalikuludele ja investorite rahustamisele, kui neile raha sisse voolab, kirjutab Wall Street Journal.
Nüüd peavad naftagigandid eesotsas Exxon Mobile, Royal Dutch Shelli ja BPga otsustama, kas riskida tuleviku rahavoogudega, kärpides arenduskulutusi, või vihaste investoritega, kärpides dividende. Variant on muigugi võtta ka laenu ning loota, et nafta hind hakkab tõusma.
„Pole kahtlustki, et dividendid on tõsises ohus,“ rääkis Goldman Sachsi analüütik Michele della Vigna. Analüütiku sõnul peavad naftafirmad kolme aasta jooksul kärpima kapitalikulutusi 30%, kuni toornafta hind stabiliseerub 70 dollari juures barrelist. Seda juhul, kui nad soovivad jätkata dividendide maksmisega. Brenti toornafta hind langes eile juba korraks alla 50 dollari barrelist, mis on esimene kord viimase viie ja poole aasta jooksul.
Kulutused ületavad tulu
Citi Researchi analüütikute sõnul, kes jälgivad 12 maailma suurimat erakätes naftafirmat, olid nende ettevõtete kumulatiivsed kulutused dividendidele ja kapitaliinvesteeringutele 24% kõrgemad kui sissetulevad rahavood. Seda nii 2013. kui ka 2014. aastal.
Näiteks Shelli puhas rahavoog küündis 2013. aastal 40 miljardi dollarini. Citi teatel ületasid Shelli kapitalikulutused ja dividendimaksed rahavoogu koguni 36% võrra. Exxonil on samad kulud ületanud rahavooge juba alates 2008. aastast ning ainsaks erandiks oli 2009. Citi prognoosib, et tänavu ületavad investeeringud ja omanikutulu maksmine rahavoogu 22%. Firma ise lubas teavitada turgu oma kapitalikulutuste plaanidest märtsis.
Globaalse naftahiiu BG dividendimaksed ja investeeringud ületasid Citi hinnangul 2013. aastal rahavooge 47%. Mullu tõusis see number analüütikute hinnangul koguni 58%ni. Ettevõtte esindaja sõnul lõpetati just suurim investeeringute tegemise ajajärk firma ajaloos.
Ka Briti firma BP puhul peaks see number tänavu tõusma mulluselt 2%-lt 24%-le.
Investeeringud tasub üle vaadata
Sanlam Private Investmentsi investeeringute juhi Richard Championi sõnul on see lühiajaline probleem, kuid sellegipoolest vaatavad nad firma investeeringud naftatootjate sektoris üle. Oktoobri seisuga on neil suur investeering Shellis ja BP-s.
Champion usub, et kui naftahinnad kahe lähiaasta jooksul tagasi üles ei põrku, siis peavad suured naftatootjad kas kärpima dividende või vähendama investeeringuid uutesse projektidesse. Mis omakorda survestab nende toodangu mahtusid.
„Need mehed on tõesti raskes seisus,“ märkis ta.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.