Hiina aktsiaturu krahh on paljude maailma turgude langusele hoogu juurde andnud. Mitu neist on jõudnud juba niinimetatud karuturule, kirjutab CNN Money.

- Saksamaa DAX indeks jõudis esmaspäeval karuturule, kuid tuli sealt teisipäeval kohe välja.
- Foto: Bloomberg
Karuturuks nimetatakse üldiselt olukorda, kus aktsiaturg on tipust kukkunud üle 20 protsendi. Mitme analüütiku sõnul peaks turg püsima alla 20 protsendi piiri kaks kuud, et seda saaks nimetada karuturuks.
CNN Money on esile toonud 9 turgu, mis on sattunud karuturule. Mõned neist ületasid 20 protsendi piiri mõni päev tagasi.
1) Hiina
Hiina pärast on investorid kõige rohkem mures. Tähtsaim aktsiaindeks –
Shanghai Composite – on juunis saavutatud tipust kukkunud 43 protsenti. Langus jätkub vaatamata sellele, et Peking üritab turule hinge sisse puhuda.
Hirmu on tekitanud asjaolu, et
Hiina majandus aeglustub. Riigi tööstuse aktiivsus jõudis reedel kuue aasta madalaima tasemeni.
2) Venemaa
Venemaa
kannatab lääne kehtestatud sanktsioonide ja nafta hinna languse käes. Venemaa peamine aktsiaindeks RTS on viimase 12 kuu jooksul kukkunud 41 protsenti. Prognoositakse, et riigi majandus kahaneb sellel aastal kokkuvõttes 3,4 protsenti.
Rubla on jõudnud aga kuue kuu madalaima tasemeni.
3) Saudi Araabia
Saudi Araabia aktsiaturg jõudis karuturule mõni päev tagasi. Aprillis saavutatud tipust on kukutud üle 20 protsendi. OPECi juhtriiki on samuti räsinud madalad naftahinnad. Hiljuti teatas Saudi Araabia, et hakkab eelarveaukude täitmiseks turgudelt raha laenama. Saudi Araabiat kimbutavate probleemide kohta saad rohkem lugeda
siit.
4) Brasiilia
Brasiilia on üks arenevatest riikidest, mis kannatab majanduslike probleemide tõttu. Negatiivset mõju on avaldanud toorainete hinnalangus – riik ekspordib suures koguses naftat, kohviube ja suhkrut. Peale selle on Brasiilia suurim kaubanduspartner Hiina. Brasiilia kohta saab rohkem lugeda
siit.
5) Argentina
Argentinal on piisvalt probleeme, mis pärinevad juba 2001. aastal toimunud 95 miljardi dollari suurusest pankrotist, mis oli maailma ajaloos rahaliselt suurim. Riik kannatab nüüd veelgi rohkem, sest suurimatel kaubanduspartneritel – Venemaal ja Hiinal – ei lähe sugugi hästi.
6) Hongkong
Hongkongi peamine aktsiaindeks Hang Seng on aprillis saavutatud tipust kukkunud rohkem kui 24 protsenti. Karuturule jõudis aktsiaturg neljapäeval, mil Hongkongi turud kukkusid koos Hiinaga.
7) Taiwan
Taiwani tähtsaim aktsiaindeks Taiex on järjekordne tähtis Aasia turg, mis jõudis eelmisel nädalal karuturule. Temale järgnesid ka Indoneesia, Malaisia, Singapur ja Tai, mis jõudsid samuti 20 protsendi piirini, aga on sellest alates veidi taastunud.
8) Türgi
Türgi on samuti sattunud globaalse ebakindluse ohvriks. Riik sõltub suuresti välisinvesteeringutest, aga nagu paljude teiste arenevate riikide puhul, on ka sealt kapitali väljavool olnud viimastel kuudel äärmiselt suur. Türgis on ka suur poliitiline ebastabiilsus. Novembris toimuvad riigis parlamendivalimised. Türgi probleemide kohta saab rohkem lugeda
siit.
9) Saksamaa
On vaieldav, kas
Saksamaa on jõudnud karuturule. Esmaspäeva seisuga oli sealne DAX aktsiaindeks kukkunud üle 20 protsendi. Teisipäeval toimus aga mõningane taastumine. Hiina turg on Saksamaa ettevõtetele väga tähtis.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!