Neljapäeval pärast turu sulgemist tulid oma kvartalinumbritega lagedale kolm tehnoloogiahiidu - amazon.com, Alphabet ning Microsoft. Kõigi tulemused olid niivõrd head, et kokku tekkis üle 100 miljardi dollari lisaväärtust ning Amazoni juht tõusis USA kolme rikkaim inimese hulka.
- Amazoni asutaja ja tegevjuht Jeff Bezos Foto: EPA
Eile oli tõepoolest märgiline pärastlõuna Ühendriikides - nii uute rikkuste tekitamise kui ka firmade uute mõtteliste verstapostide mõttes.
Võtame esmalt ette Alphabeti, endise nimega
Google'i. Alphabet vastas kahele investoreid närinud küsimusele. Esiteks tõestas firma, et suudab teenida ka mobiilidele mõeldud reklaamidelt. Kartus oli, et väiksem ekraan ja rakendustekesksem kasutamine vähendavad reklaamitulu. Teise probleemi või väljakutsena taheti näha, kui hästi tulevad Alphabeti juhid toime kulude kontrolliga.
Mõlemad kartused olid põhjendamatud ning hea uudisena teatas Alphabet investoritele, et käivitab esimese aktsiate tagasiostu programmi. Investoreid ja analüütikuid on juba mõnda aega teinud rahutuks firma suur rahareserv, mis läinud kvartali lõpuks paisus 73 miljardi dollarini. Nüüd on seegi mure pühitud, sest Alphabet ostab tagasi 5,1 miljardi dollari väärtuses enda aktsiaid. See oli üllatus aktsionäridele, kes juba mõnda aega on üritanud suunata firmat investoritele raha tagastama.
USA suurpangast
Morgan Stanley üle tulnud Alphabeti uus finantsjuht Ruth Porat on pööranud suurt rõhku kulude kontrollile. On ju firma ammu tuntud pillava rahakasutamise poolest, kus uusi projekte pidevalt alustatakse ja vanu suletakse. Porati juhtimisel on hakatud liikuma selles suunas, et pakkuda investoritele veel midagi peale suure käibekasvu.
Investorid võtsid igatahes Alphabeti tulemused vastu suure optimismiga ja lennutasid järelturu kauplemises firma väärtpaberi 9% kõrgemale. Kui reedel see tase vastu peab, kerkib Alphabeti turuväärtus üle 500 miljardi dollari. USAs on veel ainult üks firma, kel on üle poole miljardi dollariline turuväärtus -
Apple.
Pilveteenuste hoogne kasv
Amazon oli samuti investoritele ja analüütikutele suur üllatus. Firma üllatas teist kvartalit järjest kasumiga, kuigi see oli vaid 79 miljonit dollarit, ning ligi veerandi võrra tõusnud käibega.
Sarnaselt Alphabetile sai Amazon sel aastal uue finantsjuhi Brian Olsavsky, kelle juhtimisel on hakatud osaliselt püksirihma pingule tõmbama. Firma kontrollib rangemalt kulusid ning üritab muutuda efektiivsemaks. Selle tõestuseks on fakt, et Amazoni tegevuskulud kasvasid 18%, samal ajal kui käive kerkis 23%.
Endiselt märkimisväärset kasvu näitab pilveteenuste haru Amazon Web Services, mille käive kerkis aastaga 79%. Samal ajal ettevõtmine Amazonile ülikasumlik, sest pilveteenuste haru tegevuskasum oli peaaegu võrdne firma Põhja-Ameerika jaekaubandusüksuse tegevuskasumiga.
Tänu positiivsetele neljanda kvartali prognoosidele rallis Amazoni aktsia neljapäeval järelturu kauplemises ligi 10%. Kui reedel see ralli realiseerub, tõuseb Amazoni turuväärtus tõenäoliselt üle 300 miljardi dollari ning firma möödub
Facebookist.
Amazoni asutaja ja tegevjuht
Jeff Bezos tõuseb selle ralliga USAs rikkuselt kolmandaks inimeseks, jäädes alla vaid Bill Gatesile ja
Warren Buffettile. Bloombergi miljardäride indeksi alusel on Bezosi väärtus 55 miljardit dollarit.
Kes on viis suurimat?
Bill Gatesile Bezos palju lähemale aga ei saanud, sest
Microsofti aktsia tegi oma tuurid juba neljapäeva õhtul. Tänu ootuste ületamisele ning väga tugevale pilveteenuste haru kvartalile kerkis Microsofti aktsia järelturul ligi 8%.
Selle tulemusel peaks Microsofti turuväärtus reedel kerkima üle 50 dollari piiri, mis oleks esimene kord pärast 2000. aasta algust. See tähendab, et Microsofti turuväärtus tõuseb tõenäoliselt üle 400 miljardi dollari. Viimati oli ettevõte nii palju väärt netimulliajastu haripunktis.
Kõigi kolme firma aktsialennu tulemus on see, et nad jäävad alla üksnes Apple’ile, mille turuväärtus oli neljapäeval 658 miljardit dollarit. Maailma suurima tehnoloogiafirma koguväärtus koos viiendal kohal oleva Facebookiga ületab kahe triljoni dollari piiri. Sedavõrd hiiglaslikeks on muutunud Silicon Valley ja Seattle’i tehnoloogiafirmad.
Seotud lood
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.