Euroopa Komisjoni prognoosi järgi hakkab järgmise aasta lõpust Eestis suurenema tööpuudus, sest töövõimereform ergutab inimesi tööturule naasma.
- Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis. Foto: Scanpix/Reuters
Tasub teada
Euroopa Komisjoni sügisene majandusprognoos
2015. aastal on SKP reaalkasv euroalal 1,6% ja ELis tervikuna 1,9%.
2016. aastal kasv kiireneb, küündides euroalal 1,8%ni ja ELis tervikuna 2,0%ni.
2017. aastal küündib kasv euroalal 1,9%ni ja ELis 2,1%ni.
Allikas: Euroopa Komisjon
Tööjõus osalemise määr on Eestis juba praegu peaaegu 70% ning võib 2017. aastal tõusta isegi üle selle.
Eesti majanduskasvuks prognoosib komisjon 2015. aastal 1,9%, mis on veidi vähem kui maikuus prognoositud 2,3%, teatas
Euroopa Komisjoni esindus Eestis pressiteate vahendusel. Tänu välisnõudluse ja investeeringute suurenemisele on kahel järgneval aastal oodata majanduskasvu kiirenemist 2,6%ni.
Eesti majanduskasvu annab komisjoni teatel endiselt suurima panuse eratarbimine, mida toetavad kiire palgakasv, tulumaksu vähendamine ja madal inflatsioon. 2016. ja 2017. aastaks prognoositakse inflatsiooni suurenemist (vastavalt 1,8 ja 2,9%ni), mistõttu eratarbimine väheneb ja olulisemaks kasvumootoriks saavad investeeringud.
Euroala elavneb
Komisjoni 2015. aasta sügisese majandusprognoosi järgi peaks euroala ja kogu Euroopa Liidu majanduse elavnemine jätkuma ka järgmisel aastal, kuigi maailmamajanduse olukord on muutunud keerulisemaks.
Komisjoni asepresident
Valdis Dombrovskis märkis pressiteate vahendusel, et euroala majandus jätkab tagasihoidlikult taastumist. Majanduskasvule aitavad peamiselt kaasa ajutised tegurid, nagu nafta madal hind, odavam euro ja Euroopa Keskpanga toetav rahapoliitika. „Välised tegurid, nagu langus maailmakaubanduses, ei ole euroala eriti mõjutanud ning see on julgustav,“ leidis ta.
Täispikkuses Euroopa 2015. aasta sügisene majandusprognoos on leitav
siit.
Seotud lood
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.