Standard & Poor’s 500 indeksi erinevate aktsiate tootlus ja ka kasumimarginaalide kasv pole sugugi tasakaalus ning see peaks investorid tegema ettevaatlikuks, kirjutab CNBC.
- Amazoni aktsia on suuremate ettevõtete seas tõusnud sellel aastal enim. Foto: Reuters
Nimelt on indeksi 10 suurimat ettevõtet tõusnud sellel aastal kollektiivselt 21,4 protsenti. Ülejäänud aktsiaturg on langenud aga 2,6 protsenti.
Suuremate aktsiate ja terve indeksi vahel on 24 protsendipunkti suurused käärid. Vahe oli viimati niivõrd suur 1999. aastal – vahetult enne tehnoloogiamulli lõhkemist.
Kui suuremad ettevõtted ei jõua enam indeksit vedada, siis pole enam palju aktsiaid, mis võiks indeksit toetada,“ ütles S&P Capital IQ strateeg Sam Stovall.
Suurimate ettevõtete seas on tõusu vedanud
Microsoft,
Amazon.com,
Alphabet ja
Facebook.
ExxonMobil ja
Berkshire Hathaway on sellel aastal langenud. Lisaks tehnoloogiafirmadele on head tootlust näidanud ka
General Electric.
Riskid peidavad ennast turvalistes aktsiates
„Parimate aktsiate ja ülejäänud turu tootluse vahe suurenemist tuleks võtta hoiatava signaalina,“ kirjutas Jason Trennert investeerimisfirmast Strategas Research Partners.
S&P 500 indeksi kasumimarginaalide kasvustruktuur tekitab samuti muret. 2009. aastal alanud pulliturul (tõusev turg) on pool marginaalide kasvust tulnud just tehnoloogiasektorist. Tehnoloogiaettevõtteid on 500 firma seas aga vaid 69 ning ainuüksi Apple moodustab 20 protsenti kasumimarginaalide kasvust.
Probleem seisneb aga selles, et investorid peavad neid suuri ettevõtteid vähemriskantsemateks. „See aasta on olnud suure turuväärtusega ettevõtete päralt. Investorid tunnevad ennast ebakindlalt ja tahavad investeerida tuntud brändidesse. Suurem risk on aga see, et hoopis need 10 ettevõtet hakkavad kukkuma,“ ütles Goldberg.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.