Dow Jones on 20 000 punkti ületamise lävepakul. Dow ületas 1999. aasta märtsis 10 000 punkti taseme ning sellest tasemest ülespoole liikus indeks 2010. aasta keskpaigas.
- Fedi juht Janet Yellen Foto: EPA
Dow Jonesil võttis 10 aastat aega liikumaks kindlalt üle 10 000 punkti taseme tagasi vaatamata. Mis aga viis meid 10 000-lt 20 000-le? Peamiseks põhjuseks on siin
Föderaalreserv, vahendab CNBC.
S&P 500 on 2009. aasta esimese kvartali pullituru algusest saadik kuni selle aasta keskpaigani teinud 200% tõusu. Hoides
intressimäärad nii pikalt madalal, sundis Föderaalreserv investorid investeerima riskantsematesse vahenditesse nagu aktsiad ja kõrge tootlikkusega võlakirjad.
Globaalsetel intressimäärade langusel seoses keskpankade koordineeritud kvantitatiivse lõdvendamisega oli aktsiatele kaks mõju: 1) see aitas investoritel osta odavalt ja müüa kallilt - see juhtub tihti madalate intressimäärade valguses; ning 2) see toetas kasumite kasvu.
Madalad intressimäärad võimaldasid korporatsioonidel üle maailma oma oma bilanss restruktureerida võttes suures mahus võlgu peamiselt aktsiate tagasiostuks ning suuremate dividendide maksmiseks. Osa rahaks kasutati ka ühinemisteks ja ülevõtmiseks. Odav raha aitas kaasa ka nafta ja gaasitööstuse ajaloolisele maardlate laiendamisele ning tootmisaktiivsuse kasvule, mis aitas USA-l suurendada energia isemajandamist.
On ka mitmeid teisejärgulisi põhjuseid, miks Dow Jones on praegu 20 000 punkti veerel:
1) Finantskorraldus. Hoolimata väikesest müügitulu kasvust, on ettevõtted alates 2010. aastast väga vilunud oma eelarve parandamises läbi kulude kärpimise ja uude tehnoloogiasse investeerimise.
2)
Donald Trumpi valimisvõit. Alates valimistest on Dow kasvanud ligi 1600 punkti lootuses, et maksud alanevad, regulatsioonid vähenevad ning suurendatakse kulutusi taristule. Seega võib viimased 1600 punkti ehk 16% 10 000st punktist omistada lootusele, et makromajanduse keskkond paraneb. Ka mitmed teised faktorid panustavad rallisse: USA majanduse paranemine,
Hiina stabiliseerumine peale keerulist 2015. aastat ning Euroopa stabiliseerumine peale 2011. aasta kriisi; samuti saavutas nafta hind sellel aastal põhja.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
USA Föderaalreservi täna avaldatud detsembrikuise nõupidamise protokollid kinnitavad rahapoliitika kujundajate kartust, et kiirenev majanduskasv ametisse astuva presidendi Donald Trumpi ajal võib ajendada kiiremale intressitõusule. Turgudel säilis sellele vaatamata positiivne meeleolu, indeksid sulgusid tippude lähedal.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.