Jaapani eeskujul võiksime Eestis pakkuda eakate vabatahtlikele abistajatele täiendavaid stiimuleid, mis innustaks aitama. Seeläbi muutub abistamine investeeringuks tulevikku, kirjutab Hanna Merilyn Kreegipuu arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.

- Hanna Merilyn Kreegipuu.
- Foto: Erakogu
Eestis elavate eakate heaolu ei saa jääda üksnes pereliikmete, tervishoiu või sotsiaalhoolekande vastutada, vaid peab olema laiemalt ühiskonna huvi. Nooremate põlvkondade kaasamine eakate abistamisel lähendab põlvkondi ja võib vähendada vananemisega seotud hirme. Vanemate inimeste suurem osalus ühiskonnas aitab neil luua rohkem kontakte, tagab parema ligipääsu toetusele ja vajadusel abile.
Elanikkonna vananemine ei ole tuleviku küsimus, vaid toimub juba praegu, tuues kaasa ühiskondlikud ja majanduslikud väljakutsed. Eelmisel aastal moodustasid üle 65-aastased Eesti elanikkonnast 20%. Prognoosi kohaselt kasvab see 2040. aastaks üle 25%, kus iga 100 tööealise (20–64-aastase) inimese kohta on 43 eakat (Statistikaameti rahvastikupüramiid). Rahvastikupoliitikad on seadnud eesmärgiks tervishoiuteenuste toetuste suurendamise, kuid üksnes riigieelarvele tuginemine ei ole jätkusuutlik. Kui tahame olla edukad, tuleb leida nutikaid viise, kuidas igaüks saab vahetult panustada ja isegi kasu lõigata.
Sageli peetakse vananemist järsuks elumuutuseks, mida seostatakse pensionile jäämisega. Eakad paigutatakse justkui eemale "päris elust" luues mulje, et nad on kellegi teise mure. Eeskuju võiks võtta arstide lähenemisest, kes 50-aastast peavad paljudes kontekstides veel nooreks, ja sama mõttelaadi tuleks rakendada ühiskonnas laiemalt – vanus ei määra inimese võimekust ega panust ühiskonda. Suhtumise muutmine aitab paremini mõista vananemisega seotud vajadusi ja võimalusi ning kujundada kaasavamat elukeskkonda.
Premeerime abistajaid
Noorte vabatahtlikkuse tase Eestis on hea. 2023. aastal osales organiseeritud vabatahtlikus tegevuses 27,2% 15–26-aastastest ületades sellega seatud 23% eesmärgi (HTM, 2024, "Tark ja tegus rahvas"). Eakate abistamisel vabatahtlik tegevus üksi ei pruugi olla piisav. Nii, nagu laps küsib "mis ma sellest saan?", et taldrikul veerevat hernest maitsta, tuleb ka siin leida viise, kuidas ärgitada inimesi aktiivsemalt ühiskonda panustama.
Heaks eeskujuks on Jaapanis eelmise sajandi lõpus käivitatud "Fureai Kippu". Programmi (tõlkes "hooliva suhtumise piletid") raames teenivad vabatahtlikud eakate abistamise eest krediiti, mida hiljem kasutada enda või pereliikmete hoolduseks.
Sarnast mudelit saab rakendada ka Eestis pakkudes abistajatele täiendavaid stiimuleid, mis innustavad aitama. Seeläbi muutub abi andmine investeeringuks tulevikku. Näiteks võib pakkuda ühistranspordi soodustusi või koolitusvõimalusi, et omandada hooldustööks vajalikke või muid praktilisi oskusi, mis suurendavad tööturul konkurentsivõimet. Ettevõtted saavad teha erisoodustusi, kui noor ja eakas külastavad koos näiteks restorani või kino, mis omakorda suurendab nende koos veedetud aega toetades mõlema osapoole vaimset tervist.
Oluline on leida tasakaal vabatahtlikkuse ja praktiliste hüvede vahel, et abistamine ei muutuks pelgalt tasu ootamiseks, vaid looks pikaajalise väärtuse nii noorele kui ka eakale.
Keda ja kuidas aidata
Abi vajajate ja abi pakkujate ühendamiseks saab kasutada digiplatvorme. Vanemaealiste seas võib tehnoloogia kasutamine olla küll piiratud, aga siin saavad appi tulla noored. Neil on oskusi, mida jagada, miks mitte õpetada eakat tehisintellekti rakendama, ka arvutit ja nutitelefoni kasutama. Nende oskuste valdamine annab sageli võimalusi panustada kogukonna tegemistesse või isegi tasustatud tööks.
Kohalikud organisatsioonid saavad tuua kokku erivanuses inimesi ja tutvustada võimalusi vastastikku kasulikuks suhtluseks. Näiteks kogukondlikud algatused nagu lugemisringid, aiandus- või käsitöötoad, et tugevdada põlvkondadevahelisi sidemeid ning vähendada eakate üksindustunnet. Eestis on juba häid näiteid noorte ja eakate ühisprojektidest, näiteks Pagulasabi algatus “Toome põlvkonnad kokku”. Samas on enamik selliseid ettevõtmisi projektipõhised – kui lõpeb rahastus, siis ka tegevused.
Hetkel kuum
Ka teised tootjad on mures
“Ei ole kõige paremad ajad. Nii elu on.”
Rahastamine ja jätkusuutlikkus
Eakatele suunatud haridus- ja sotsiaalprogrammid soodustavad nende osalust ühiskonnas ja aitavad ennetada sotsiaalset tõrjutust. Programmide toetamine ei saa jääda vaid riigi õlule. Rakendades sotsiaalse innovatsiooni põhimõtteid (
KÜSK ), saavad omavalitsused, ettevõtted ja kogukonnad koos luua sidusama ühiskonna.
Ettevõtetele tuleb luua selged stiimulid algatuste toetamiseks, mis edendavad sotsiaalset vastutust ja tugevdavad ühiskonda tervikuna. Samuti saab luua annetussüsteeme, kus inimesed, kes ei saa oma aega panustada, saavad toetada rahaliselt või muul moel pakkudes tuge neile, kes abistavad teisi. Noorte teadlikkuse tõstmine ja põlvkondi ühendavate projektide edendamine koolides ja kogukondades aitavad kasvatada empaatiat ning julgustavad noori aktiivselt osalema vanemaealiste toetamisel.
Sotsiaalselt uuenduslikud lahendused loovad pikaajalist väärtust, kus igaüks saab just talle sobival viisil muuta koormuse vananevast ühiskonnast hoopis võimaluseks. Põlvkondade ülene koostöö aitab kõigil tunda end täisväärtusliku osana ühiskonnast.
Arvamuskonkurss Edukas Eesti
Edukas Eesti on Äripäeva, Helmese, Elengeri (endine Eesti Gaas), If Kindlustuse, Ellex Raidla Advokaadibüroo, Swedbanki ja Verstoni konkurss, kuhu ootame Eesti eduloo uuendamise ja arengu kiirendamise ideid arvamusloo vormis. Konkursi peaauhind on 10 000 eurot.
Žüriisse kuuluvad korraldavate ettevõtete omanikud ja juhid, konkursi viib läbi Äripäeva arvamustoimetus. NB! Tööde vastuvõtt on lõppenud. Žürii koguneb aprilli lõpus, auhinnad anname üle mai alguses.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!