Hiina on järgmise kahe aasta jooksul valmis hülgama oma 6,5% majanduskasvu sihi, kuna riigi juhtkond on soovib ohjeldada varamulli ning finantsvõimendust, prognoosib Societe Generale SA.
- Hiina majandus on jahtumas Foto: EPA
Signaalid viitavad sellele, et riik on aktsepteerimas majanduskasvu, mis jääb praegustele prognoosidele alla. Kuigi ametlikult ei ole seda veel tunnistatud, siis
SocGeni Hiina ökonomisti Yao Wei sõnul juhtub see tõenäoliselt järgmise aasta teises pooles, kirjutab Bloomberg.
Wei sõnul muudetakse majanduskasvu prognoose tõenäoliselt märtsis, mil toimub riigi tippjuhtide kohtumine ning prognoosi alandatakse 6-6,5%-le ning Kommunistliku partei kohtumisel aasta teises pooles isegi 5,5-6,5%-le.
“
Majanduskasvu prognooside kõrgel hoidmise tekitatav kahju on liiga ilmne ning see on muutunud takistuseks mitte ainult vajalike struktuurimuudatuste elluviimisel, vaid see on põhjustanud ka liiga kiiresti kasvava võlakoorma.”
Eelmisel aastal prognoosisid poliitikud igaastaseks majanduskasvuks järgmise viie aasta jooksul ehk kuni aastani 2020, vähemalt 6,5% aastas. Selle eesmärgiks oli täita partei lubadus ehitada “mõõdukalt jõukas ühiskond.”
Hiina keskpank on oma viitintressimäära hoidnud rekordmadalal juba enam kui aasta. “Kasvutrajektoori ja inflatsiooni valguses on Hiina keskpangal tõesti aeg suunata oma kurss neutraalseks,” märkis Wei. “Neutraalne rahanduskurss ei tähenda tingimata baasintressimäära neutraliseerimist; baasintressimäärade tõstmatajätmine võib aga siiski tähendada olude karmistamist.”
Valitsus seadis selle aasta majanduskasvu prognoosiks 6,5-7%, mis on eelmise aasta 7% sihist aeglasem. Maailma suuruselt teine majandus täidab sellel aastal tõenäoliselt seatud eesmärgi, kuna riigi majandus on kolm järjestikkust kvartalit kasvanud 6,7%.
Seotud lood
Societe Generale jõudis Libyan Investment Authority’ga (LIA) kohtus peetud korruptsioonivaidluses lahenduseni: pank pidi maksma ligi miljard dollarit, mis mõjus esimese kvartali tulemustele kehvasti, vahendab Bloomberg.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.