Investeerimisgurude ütlusi vaadates selgub, et kõige tähtsam on osata riske hallata ning investori suurim vaenlane on tema ise, kirjutab investeerimisfirma ClarityFinanciali strateeg ja ökonomist Lance Roberts MarketWatchis.
- Varahaldusfirma DoubleLine Capitali asutaja ja juht Jeffrey Gundlach usub, et riskide juhtimine on üks tähtsamaid asju investeerimises. Foto: Bloomberg
Läbi ajaloo on investorite teinud alati samu vigu. Olgu selleks suure turulanguse järel põhjas müümine või tippude lähedal ostmine, tulemused on üldiselt samaks jäänud.
Nende kümne parima investori poolt välja öeldud reegli järgmine aitab sinust teha eduka investori.
Jeffrey Gundlach, DoubleLine Capital
„Trikk on selles, et riskide võtmise eest pead sa raha saama, aga need riskid peavad portfellis hajutatud olema,“ ütles Gundlach.
Head investorid suunavad oma tähelepanu riskide juhtimisele. Risk ei tähenda seda, palju raha sa teenid, vaid seda, palju raha sa kaotad, kui sul ei ole õigus. Investeerimisega saad tegeleda vaid seni, kuni sul on kapitali. Kui sa kaotad liiga palju kapitali (liigseid riske võttes), siis sa ei saa sellega enam tegeleda.
Ray Dalio, Bridgewater Associates
„Suurim viga, mida investorid teevad, on uskumine, et hiljuti toimunu jätkub ka tulevikus. Nad eeldavad, et miski, mis on olnud hea investeering, on ka täna hea investeering. Tüüpiliselt tähendab kiire hinnatõus aga seda, et vara on muutunud kallimaks ning tegemist on halvema, mitte parema investeeringuga.“
Ükski hea või halb asi ei kesta igavesti. „Seekord on asjad teisiti“ on mõtteviis, mis kimbutab paljusid investoreid. Reaalsus on aga see, et vaatamata keskpankade sekkumisele on äritsüklid jätkuvalt olemas ning neid ei saa ära kaotada. See, mis läheb üles, peab tulema ka alla.
Seth Klarman, Baupost
„Suurem osa investoritest on orienteeritud tootlusele – sellele, palju nad saavad teenida. Riskidele ja sellele, palju nad kaotada võivad, pööratakse vähe tähelepanu,“ ütles Klarman.
Investorite käitumine, mida juhivad kognitiivsed kalduvused, on investeerimises suurim risk. „Ahnus ja hirm domineerivad investorite tsükleid, mis viib lõpuks selleni, et ostetakse madalal ja müüakse kõrgel.“
Jeremy Grantham, GMO
„Sa ei saa tasustatud riski võtmise eest. Sa saad tasustatud selle eest, et sa ostad odavaid varasid. Kui varad, mida sa ostsid, kallinevad ainult selle pärast, et need on riskantsed, siis sa saad tasustatud riski võtmise eest. Lõpuks saad sa selle eest ka karistada.“
Edukad investorid püüavad riski vältida iga hinna eest, isegi kui see tähendab lühiajaliselt madalamat tootlust. Üleliigne risk portfellis tekitab lõpuks olukorra, kus sa saad pikaajaliselt väga kehva tootlust.
Jesse Livermore, spekulant
„Spekulandi peamised vaenlased on ignorantsus, ahnus, hirm ja lootus. Kõik need kuulsad raamatud ja reeglid ei saa neid emotsioone inimesest ära kaotada.“
Oma emotsioonide najal tegutsemine (ja investeeringute juhtimine) on alati olnud retsept katastroofiks. Kõik head investorid järgivad väga karmi distsipliini, strateegiat ja riskijuhtimist. Emotsionaalsed vead kajastuvad ka tootluses.
Howard Marks, Oaktree Capital Management
„Reegel number üks: suurem osa asjadest on tsüklilised. Reegel number kaks: parimad võimalused kaotusteks ja võitudeks tulevad ajal, mil inimesed unustavad esimese reegli.“
Arusaam, et miski ei kesta igavesti, on pikaajalise investori jaoks ülimalt tähtis. Selleks, et madalal osta peab investor olema kõrgel müünud. Kui sa saad aru, et kõik asjad on tsüklilised, siis mõistad, et pikalt kallinenud investeeringute riskide kasvavad.
James Montier, GMO
„Ennustamisele on väga elementaarne, aga mitte lihtne, alternatiiv. Osta vara siis, kui see on odav, ja müü siis, kui see muutub kalliks. Hinnatase on peamine faktor, mis mõjutab pikaajalist tootlust. Finantsmaailmas nimetatakse seda gravitatsiooniseaduseks.“
Vara on odav siis, kui tema hind on sisemisest väärtusest madalam. Odav ei tähenda seda, et aktsiahind on väga madalal langenud – väga tihti on selleks ka hea põhjus. Samal ajal saab kõrge hinnaga aktsia olla odav.
George Soros, Soros Capital Management
„Ei ole tähtis, kas sul on õigus või mitte. Kõige tähtsam on see, palju sa kummagi variandi puhul raha kaotad või võidad.“
Raha teenimine on lihtne kui turud tõusevad. Kallinev turg kipub investeerimisriskid ära peitma, mis tulevad välja alles languste ajal. Kui sa ei suuda oma portfellis riske juhtida, siis sa oled mängu kaotanud.
Jason Zweig, Wall Street Journal
„Pidev tendents liikuda keskmise väärtuse poole on üks finantsturgude tugevamaid seadusi. Perioodidele, kus tootlus on olnud keskmisest suurem, järgnevad perioodid, kus tootlus on keskmisest madalam. Halvad ajad on eelduseks üllatavalt suurtele tootlustele.“
Howard Marks, Oaktree Capital Management
„Suurimad investeerimisvead ei ole analüütilised või informatsiooniga seotud. Need on psühholoogilised.“
Suurim faktor, mis parandab investori tootlust, on psühholoogiliste vigade vähendamine. „Osta siis, kui veri on tänavatel,“ ütles kunagi Baron Rothschild. See tähendab, et kui investorid on paaniliselt müümas, siis sina peaksid olema see, kellele odava hinnaga varasid maha müüakse. Ka vastupidine on tõsi.
„Kõige paremad ostuvõimalused tekivad siis, kui varade omanikud on sunnitud neid müüma,“ ütles Howard Marks. Investorina on sinu töö emotsioonid korraks kõrvale jätta ning proovida hinnata, kas turul valitseb ahnus või hirm. Sinu tootlus sõltub suuresti sellest, kuidas sa sellele küsimusele vastad ja oma riske juhtima hakkad.
„Investori peamine probleem ja tema suurim vaenlane on tema ise,“ on öelnud investeerimislegend Benjamin Graham.
Seotud lood
15 aastat kestnud keskpankade rahapoliitika tagajärjel ei ole meil enam vabu kapitaliturge ning kogu globaalne majanduskasv tuleneb võlakoorma suurenemisest, mitte tootlikkuse kasvust. See jätkusuutmatu kasv lõpeb peagi väga suure kollapsiga, kirjutab Soome majandusteadlane Tuomas Malinen.