Möödunud nädala lõpus tabas populaarseimat krüptomünti järsk langus, mille käigus ähvardas ta kaotada vaat et poole oma väärtusest. Jõulude ajal münt taastus, kuid kukkus peagi taas kümne protsenti.
- Bitcoin Foto: Reuters/Scanpix
Investoreid muserdas Lõuna-Korea teadaanne, et kaalub samme, mis pidurdaks suurt bitcoini-spekulatsioonilainet. Lõuna-Korea on krüptorahade populaarsuse poolest maailmas esirinnas, nii et teated võimalikest repressioonidest lükkasid krüptorahad kohe langusesse. Lõuna-Korea valitsus kaalub "spekulatsiooni" piiramist, mis võib tähendada mõnel juhul ka kauplemisplatvormide sulgemist, vahendas Bloomberg. Lisaks võib riik kehtestada anonüümsete kontode avamise keelu. Korea võimud on juba varem välja öelnud, et plaanivad ka krüptorahade kauplemise pealt saadud tulude maksustamist karmistada.
Financial Timesi andmetel kasutavad korealased eelkõige oma kohalikke platvorme ning vähem USA omasid, kuigi kohalike puhul on vahendustasud maailma keskmisega võrreldes ligi 30 protsenti kallimad. Põhjuseks on USA vahendusplatvormide nõue, et raha peab voolama USAs registreeritud pangakontolt. Lõuna-Koreas on krüptorahad ülimalt populaarseks osutunud: bitcoin.com vahendas äsja uuringut, mille järgi omab 31 protsenti Lõuna-Korea töötajatest krüptoraha.
Lõuna-Korea teade tuli napilt nädalapäevad pärast seda, kui
Seoulis asuv krüptoplatvorm Youbut pidi uksed sulgema, kuna väidetavalt raadasid Põhja-Korea häkkerid nende mündihoidlat 17 protsendi ulatuses. Detsembri alguses teatas Guardiani andmetel ka kaevandusplatvorm NiceHash häkkerite rünnakust, mille käigus läks väidetavalt kaotsi 4700 bitcoini.
Bitcoin kukkus neljapäeva ennelõunal ligi 10 protsenti, 14 700 dollari tasemele, tõmmates kaasa kõik teised suuremad krüptorahad peale pangandussektori lemmiku ripple'i. See oli 8 protsendiga plussis ja kauples 1,35 dollari tasemel. Ripple, mis alles hiljuti maksis vaid sendi, on viimastel kuudel jõudsalt kallinenud. Selle turuväärtus ulatus coinmarketcapi andmetel 51 miljardi dollarini, mis tegi sellest bitcoini ja ethereumi järel turuväärtuselt maailma kolmanda krüptoraha.
Pikaaegsetel investoritel pole aga bitcoini hinna languse üle vaja oluliselt muretseda: võrreldes aasta alguse tasemega on krüptomünt kallinenud 14 korda. Kes investeeris augustis ca 4000 dollari tasemelt, on jätkuvalt 10 000 dollariga plussis. Nukram meel on vast neil, kes sisenesid münti detsembri keskel, mil see maksis ralli tulemusena peaaegu 20 000 dollarit.
Ka bitcoini futuurid läksid järsku langusesse: teisisõnu, futuurikauplejad ei usu, et bitcoini hind võiks lähiajal olulisel määral taastuda.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.