John Bogle on teinud Ameerika (ja tänaseks ka kogu maailma) eraisikutest investorite jaoks rohkem kui keegi teine, ütleb Tuleva juht Tõnu Pekk. Alljärgnevas kommentaaris avaldab ta arvamust eile lahkunud Bogle'i teenete kohta investeerimismaailmas.
- Tuleva juhatuse liige Tõnu Pekk. Foto: Liis Treimann
Ma ühineks maailma ühe edukama investori Warren Buffetti arvamusega, et Bogle on teinud Ameerika (ja tänaseks ka kogu maailma) eraisikutest investorite jaoks rohkem kui keegi teine. Minu arvates isegi tähtsam kui esimese indeksifondi asutamine oli see, et Bogle tegi seda ühistu vormis. Üheks maailma suurimaks fondijuhiks kasvanud Vanguardil ei ole eraldi omanikke – Vanguardi fondide kliendid on ise ka fondivalitseja omanikud ning nii on tagatud, et kogu Vanguardi edust tulenev kasum läheb tasude alandamiseks.
Finantsvaldkonnas on ju teisigi kasulikke innovatsioone tehtud. Maksekaart on kindlasti üks selliseid. Paraku peavad tarbijad nüüd maksekaartide pioneeride Visa ja Mastercardi vastu kohtus võitlemas käima selleks, et tasusid alla saada. See, et indeksifondidest tulenev kasu kõik sujuvalt klientidele läheb, on kindlasti Bogle`i ja Vanguardi teene.
Mul on heameel, et varsti tõlgitakse Bogle`i “Little book of common sense investing” eesti keelde. Kui su raamaturiiulil on kohta ainult ühele investeerimisõpikule, siis sobiks see ideaalselt.
Seotud lood
John Bogle, kes andis erainvestoritele võimu Wall Streeti üle triumfeerida ja pühendas oma elu investorite eest võitlemisele, suri kolmapäeval oma 89. eluaastal, kirjutab Marketwatch.
John Bogle’i lahkumine on Eesti investorile olulisem sündmus, kui paljud oskavad ehk aimata, leiab LHV maaklertegevuse juht Sander Pikkel. Järgneb tema kommentaar.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.