Saksamaa valitsus ostab Fortumilt kogu selle osaluse majanduslikesse raskustesse Uniperis ning süstib Uniperi kaheksa miljardit eurot lisakapitali, mis on üheks osaks Uniperi riigistamise protsessis, vahendab Reutersi Uniperi pressiteadet.
Euroopa energiakriisi aastal jõuavad Uniperi kivisöejaamad suures osas riigi omandusse. Foto: AP Photo/Scanpix
Saksamaa elektritootja ning maagaasi tarnija Uniper teatas pressiteates, et on Saksamaa valitsuse ning Fortumiga 22. juuli stabiliseerimispaketi muutmise läbirääkimiste lõppfaasis. Muudetud stabiliseerimispakett sisaldab endas muuhulgas 8 miljardi euro ulatuses kapitali kaasamist, mis tuleb sajaprotsendiliselt Saksamaa valitsuselt. Lisaks omandab Saksa valitsus Fortumi käes olevad Fortumi aktsiad. Selle tulemusena saab Saksamaa valitsus Uniperis enamusosaluse omanikuks. Praegu on Fortumi käes 78% Uniperi aktsiatest.
Saksa valitsus peab kõnelusi kolme suure energiafirma - Uniper SE, VNG AG ja Securing Energy for Europe GmbH - ülevõtmiseks, rääkisid allikad Bloombergile.
Võib justkui tunduda, et kõigil energiasektori ettevõtetesse investeerinutel läheb praegu ülihästi ning aktsiad näitavad ainult mitmekohalisi kasuminumbreid, kuid see pole teps nii. Soome energiahiiu Fortumi aktsia on ehe näide sellest, et ka energiasektoriga on võimalik oma rahast ilma jääda. Analüütikud siiski usuvad, et aktsial on suur tõusupotentsiaal.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.