Euroopa majandus annab märku, et keskpank peaks inflatsiooni alandamiseks intressimäära oodatust rohkem tõstma ning Luminori ökonomisti hinnangul pole ka 5% euribor enam ulmeline.
Luminori peaökonomisti Lenno Uusküla sõnul näitab USA kogemus, et intressimäärasid tuleb tõsta kõrgemale, et alusinflatsioon lõpuks aeglustuma hakkaks. Foto: Liis Treimann
Teisipäeval teatasid nii Prantsusmaa kui Hispaania inflatsiooni kiirenemisest veebruaris, mis paneb Euroopa keskpangale pinget juurde. Prantsusmaa veebruari aastase inflatsiooni kiirhinnang oli 7,2%, Hispaanial 6,1%. Analüütikud ootasid Prantsusmaa inflatsiooni püsimist muutumatuna 7% juures ning Hispaanialt inflatsioonilt aeglustumist.
Investorid kardavad, et Euroopa Keskpank tõstab intressimäärad kõigi aegade kõrgeimale tasemele, mille põhjuseks on märgid, et inflatsiooni ohjeldamine on osutunud oodatust raskemaks.
Aasia aktsiad langesid teisipäeval ja saavutasid oma halvima kuutulemuse alates septembrist, kuna investorid kohanesid ootustega, et USA intressimäärad jäävad pikemaks ajaks kõrgeks.
USA tarbijate kulutused kasvasid jaanuaris kõige rohkem peaaegu kahe aasta jooksul peamiselt palgatõusude tõttu. Samal ajal kiirenev inflatsioon suurendab finantsturgude kartusi, et Föderaalreserv võib jätkata intressimäärade tõstmist kuni suveni.
Föderaalreservi ametnike kindel enamus nõustus viimasel kohtumisel aeglustama USA keskpanga intressimäära tõstmise tempot veerand protsendipunktile, kuid ka ei lõpetata intressimäära tõstmist kuniks inflatsioon on tagasi 2% juures.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”