USA suuremad aktsiafutuurid alustasid täna ralliga, sel ajal kui riigi ametivõimud tormasid appi pankrotti läinud Silicon Valley Bankile, et vältida laiemat kriisi ja rahustada ärevust finantssüsteemi tervise pärast.
- Investorid panustavad, et USA Föderaalreserv ei jätka intresside tõstmist enam sellisel tempol. Foto: AFP/Scanpix
Eile teatasid võimud, et kehtestavad pankadele, mis on piisavalt suured, et kaitsta riigi hoiuseid, uue kaitsemehhanismi, vahendab Bloomberg. Rahandusministeerium, Föderaalreserv ja föderaalne hoiuste tagamise korporatsioon teatasid ühistest jõupingutustest, mille eesmärk on tugevadada usaldust pangasüsteemi vastu pärast seda, kui SVB pankrot tekitas muret laiemate kõrvalmõjude pärast.
Seotud lood
Täiendatud
Nädalavahetusel pangajooksu tõttu valitsuse kontrolli alla võetud USA tehnoloogiasektori lemmiklaps Silicon Valley Banki 179 miljardi dollari suurune hoiusteportfell tagatakse kõigile hoiustajatele.
Miljardärist riskifondihalduri Bill Ackmani sõnul on Silicon Valley Banki hoiustajatel tõenäoliselt esmaspäeval ligipääs ligikaudu 50%-le oma hoiustest, kuid ülejäänud 50% pole kättesaadav vähemalt 3-6 kuu jooksul. Kui suuremaid garantiisid ei anta, võib järgneda laialdasem pangajooks.
Kui nädala alguses hoiatasid regulaatorid USA finantssüsteemi varitseva 620 miljardi dollarise riski eest, siis nädala lõpuks kukkusid kaks panka kokku. Sellel võib olla tõsine mõju finantssüsteemidele laiemalt, aga ka Eestile.
USA ametivõimud sulgesid täna Silicon Valley Banki (SVB), mis kannatas deposiitide väljavoolu käes ega suutnud leida lisaks uut kapitali. SVB emafirma aktsiaga kauplemine on peatatud.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.