Kui eelmisel aastal kiideti kõrge elektri hinna juures päikesepaneelide paigaldamist ning miinuses elektriarveid, siis pühapäeval tuli päikesepaneelide omanikele halb üllatus, kui elektri hind miinusesse kukkus.
- Raivo Hein sai loa uue päikesepargi rajamiseks, mille kohta investor hetkel ka pakkumisi võtab, et järjekorras juba viies park püsti panna. Foto: Liis Treimann
Laupäeval ja pühapäeval oli päikeselise päeva tulemusena nõudlust vähem ja pakkumist rohkem, mis viis elektri hinna mõlemal päeval väikesesse miinusesse. Kui laupäeval oli elektri hind alla nulli ühest kolmeni päeval, siis pühapäeval oli hind nulli ligidal ja alla selle lausa kümnest hommikul kuni viieni õhtul ning madalaim tase oli –1,11 eurot MWh kohta. See aga tähendas, et päeval päikesepaneelidega energiat tootnud inimene maksis võrku müügil hoopis ise peale.
See tuli päikesepaneelidega elektritootjatele üllatusena ning ka ettevõtja ja investor Raivo Hein imestas, et ei ole kunagi varem nii teinud, nagu pühapäeval sai tehtud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Paneelid üks atraktiivsema tootlusega investeeringuid
Tuntud investor ja õppejõud Kristjan Liivamägi ning ettevõtja Raivo Hein soovitavad investeerida päikesepaneelidesse, kuna tasuvusaeg on oluliselt langenud.
Kuigi odavnev elektrihind võib lähiaastatel päikeseparkide tootlusi taaskord pikemaks venitada, ei saabu üliodav elektrihind, mis muudaks olukorda täielikult, arvab päikeseelektri assotsiooni juht Andres Meesak.
Oma kodu katusel päikeseenergiat tootvad inimesed räägivad kui ühest suust, et otsus paneelid paigaldada on hea investeering rohelisse tulevikku. Tegelik tasuvus on eksperdi hinnangul küsitav.
Kui 2019. aasta juulis oli Eestis ligi 2000 päikeseenergia tootjat, siis 2022. aasta märtsiks oli nende arv Eleringi andmetel juba 10 000, kirjutab Äripäeva tellijatele ilmunud ajakiri Oma Maja.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.