Kuigi odavnev elektrihind võib lähiaastatel päikeseparkide tootlusi taaskord pikemaks venitada, ei saabu üliodav elektrihind, mis muudaks olukorda täielikult, arvab päikeseelektri assotsiooni juht Andres Meesak.
- Päikeseelektri assotsiatsiooni juht Andres Meesak Foto: Liis Treimann
Kui veel mõned aastad tagasi oli keskmise päikesejaama tasuvusaeg 10–15 aastat, siis kõrge elektrihind on nüüdseks selle mikrotootjal viinud 5–7 aasta ligi, tõdevad Särtsakas tulevik saates Meesak ning Tartu Energiaagentuuri juht Martin Kikas.
Päikesejaamad on läinud nii tootlikuks, et nende rajamine tasub ära isegi turutingimustel kui selleks võtta laenu 4-6% intressiga. "Eks paneelide tasuvusaeg sõltub mõistagi ka tuleviku elektrihinnast ning selle languse puhul tasuvusaeg pikeneb, ent vaevalt et me kahe-kolme aasta pärast elektrikommunismi näeme."
Saates rõhutavad külalised ka, et päikesejaama arhitektuuri väljatöötamine võib mõjutada hilisemat tootmist 15-20% jagu, seega on tootmise mõttes ülimalt tähtis, et tehniline lahendus saaks parim.
Juttu tuleb päikesejaama ehitaja valikust, õigetest võimsustest ja seadmetest nii eramajadele kui ka ühistutele. Mõistagi tuleb kõne alla kogu projekti taastuvus.
Samuti peatuvad saatekülasid võimalikel toetustel ning salvestusseadmetel. Saatekülalised annavad ka oma hinnangu võrguliitumisega seotud probleemidele ning käivad välja võimalusi, mida teha kui liitumine on võimatu või ülemäära kallis, rääkides ka fantoomliitumise probleemist ja ühistu tegevusest päikesejaamade rajamisel.
Päikeseelektri asjatundja: elektrikommunismi vaevalt et tuleb
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.