Viimastel aastatel toimunud elektrihindade suure tõusu tõttu pakuvad päikesepaneelid, energiasalvestussüsteemid ning akud investoritele üha suuremat huvi. Tegime arvutused, et veenduda investeeringu mõttekuses.
- Päikesepargist saadava elektri salvestamine võimaldab teenida lisatulu ning tagada endale odavaima turuhinnaga elekter. Foto: Andras Kralla
Energia salvestamisega akude abil saab teenida tulu. Sisuliselt võimaldavad salvestusseadmed päikesepaneelidest tulevat energiat kasutada mitte ainult otse tarbimiseks, vaid ka tarbimist ajatada. Lisaks saab akut laadida hetkel, kui börsihind on madalam, ja seejärel müüa seda tagasi võrku, kui hind on kõrgem.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eelmise aasta elektrihinnad tõusid ajalooliselt kõrgeimale tasemele, purustades kõik rekordid. Augustis oli keskmine päevahind 470 eurot megavatt-tunni kohta. Sestap on üsna mõistetav, et nii eratarbijatel kui ka ettevõtjatel tekkis hirm veelgi suurema hinnatõusu ees, mistõttu fikseeritud elektrihind tundus olevat õige otsus. Tänaseks on elektriturul olukord aga muutunud ja tollane lahendus võib nüüd tunduda vangistusena.
Aasta tagasi kirjutasin Investori ajakirja aprillinumbris oma esimese aasta kogemusest päikesepaneelidega majas. Praeguseks on möödunud juba teine aasta. Võrreldes neid kahte aastat selgub, et teisel aastal tõi investeering mitu korda suuremat tulu. Miks?
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.