Ajalooliselt keeruline börsikuu ei osutunudki nii niruks
Septembri efektiks nimetatav nähtus tähendab, et tüüpiliselt on suurim ebaedu börsil esinenud just septembri jooksul. Esmakordselt viimase viie aasta jooksul lõpetas S&P 500 võrdlusindeks möödunud kuu plussis.
Sel aastal tegi mihklikuu ehk september positiivses mõttes börsiajalugu. Foto: AFP/Scanpix
Aastatel 1928–2023 on S&P 500 septembris keskmiselt langenud. Sügise alguses toimuval müügilainel ei nähtagi otseselt selget põhjust. Võib-olla on see seotud investorite tungiga pärast suvepuhkust enda positsioone korrigeerida, kasumit võtta enne uut kooliaastat või mõne muu radarivälise hooajalise teguriga.
Septembris domineerisid LHV klientide ostunimekirjas endiselt kiibitootjad ja muud tehnoloogiaaktsiad, kuid kõige rohkem osteti hoopis ühe USA ravimiarendaja aktsiaid.
Kõik tõendid selle kohta, et Föderaalreserv langetab intressimäärasid pideva majanduskasvu, tugeva tööturu ja inflatsiooni leevendamise taustal, on aktsiate jaoks tugev tõuge tõusuks.
Viimaks on kätte jõudnud september, mis on ajalooliselt olnud aktsiate jaoks üks aasta halvimaid kuid. Varasemad aastad on näidanud, et just mihklikuu annab tavaliselt turgudele jõhkra paugu, kuid mina kavatsen selleks sel korral valmis olla.
Odav elekter ja tootmisvõimsuste suurendamine on kujunenud justkui Eesti Nokia leidmiseks. Majandusanalüütik Mihkel Nestor ja AVH Grupi tegevjuht ning endine Enefit Greeni finantsjuht Veiko Räim arutlevad, milline on selle Nokia mõju majandusele.