• OMX Baltic−0,11%269,94
  • OMX Riga0,14%878,39
  • OMX Tallinn−0,24%1 725,05
  • OMX Vilnius0,07%1 044,9
  • S&P 5000,00%5 917,11
  • DOW 300,32%43 408,47
  • Nasdaq −0,11%18 966,14
  • FTSE 1000,32%8 110,56
  • Nikkei 225−0,85%38 026,17
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,95
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%106,31
  • OMX Baltic−0,11%269,94
  • OMX Riga0,14%878,39
  • OMX Tallinn−0,24%1 725,05
  • OMX Vilnius0,07%1 044,9
  • S&P 5000,00%5 917,11
  • DOW 300,32%43 408,47
  • Nasdaq −0,11%18 966,14
  • FTSE 1000,32%8 110,56
  • Nikkei 225−0,85%38 026,17
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,95
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%106,31
  • 15.10.18, 14:52
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ka kõige kehvemast veest saab õigete seadmete abil puhta ja hea joogivee

Joogivee kvaliteet võib olla piirkonniti väga erinev – kraanist voolav vesi võib olla mädamunalõhnaline (vesiniksulfiid), pruunikas ehk raua-/mangaanirikas, kollane ehk kõrge oksüdeeritavusega või katlakivi tekitav. Vee puhastamiseks on mitmeid meetodeid alates keemilisest kuni soola ja õhuga oksüdeerimiseni.
Ka kõige kehvemast veest saab õigete seadmete abil puhta ja hea joogivee
Kuidas saab kõige kehvemast veest ohutult ja keemiavabalt puhta joogivee, selgitab veepuhastusseadmete müügi, paigalduse ja hooldusega tegeleva Ecoclean OÜ juhatuse liige Raul Raudsepp.
Põhimõtteliselt võib täna turul pakutavaid veepuhastusseadmeid jagada kolmeks: vee puhastamine kemikaali, soola või õhuga oksüdeerimise abil. Esimese osas peaks olema kõigile selge, et see variant ei pruugi olla meie tervisele just kasulik meetod. Lisaks on tegemist vana ja vähemefektiivse tehnoloogiaga, mis vajab sagedast hooldust, tähelepanu ja regulaarselt kange keemia – kaaliumpermanganaadi – lisamist.
Parim on kindlasti vee töötlemine õhuga oksüdeerimise meetodil. Ent siin on hea teada, et siiski on aineid, mida õhk ei suuda veest kätte saada (näiteks ammoonium, oksüdeeritavus, üldkaredus). Selleks kasutatakse viis-ühes-veepuhastusseadet, mis töötab soolaga.
Paraku on aga sageli ehituskaupluste valikus müügil just keemia abil vett puhastavad seadmed, kuigi tervise nimel võiksime eelistada keemia- ja soolavabasid lahendusi. Uksest ukseni tehtava puhastusseadmete müügiga tasub olla samuti ettevaatlik, sest vahel näidatakse kodukülastuse käigus inimestele harilikku füüsikalist elektrolüüsi-katset, millega muutuvad vees nähtavaks ka head mineraalid. Samuti võtavad odavamad täielikku veepuhtust lubavad pöördosmoosseadmed veest tõepoolest ära kõik mineraalid, mis pole aga tervise seisukohalt sugugi hea, sest nii puhas vesi võtab enda tarbeks meie organismist läbi voolates kaasa ka head ained. Pöördosmoosseade on tegelikult hea asi, ent selle seadme puhastusprotsess peab lõppema kindlasti vee mineraliseerimisega, lisatud peavad olema vajalikud mineraalid (nagu Ca, Mg, Na, K). Veenduge, et teie seade seda teeks!
Sageli on probleem läbi vanade torustike kraanidesse jõudva Ülemiste järvest pärit joogivee kehva maitsega. Siin oleks kõige lihtsam lahendus pöördosmoosseadme LÄTT paigaldamine, mis eemaldab efektiivselt joogiveest kõik tervist kahjustavad ühendid (nagu fluoriid, bakterid, viirused, kloor, fosfaat, nitraat, mangaan, raadium jne) ning annab pärast mineraliseerimise käigus puhastatud veele tagasi kõik vajalikud mineraalid. Kas maksab tassida koju liitrite viisi pudelivett, kui joogiveepuhastusseadme LÄTT abil oleks puhas ja hea maitsega joogivesi kohe võtta? Otsevooluga ning kogumispaagita seade on kvaliteetne ja innovaatiline ning mahutub tänu oma pisikesele mõõdule ära valamu alusesse kappi.
Seega – valik on väga lai ja veepuhastussüsteemide maailmas orienteerumine nõuab süvenemist. Samas on rõõm tõdeda, et Eesti inimesed on väga keskkonnateadlikud ning soovivad ökoloogilisi ja tervislikke lahendusi. Pealegi on nad väga põhjalikud ja tahavad lisaks tulemustele teada ka, kuidas seadmed töötavad ning vett puhastavad.

Kas minu kraanist tulev vesi vajab puhastusseadmeid? Millest alustada?

Veepuhastusseadmete vajaduse väljaselgitamine ja valik algab veeanalüüsist, millega määratakse raua, mangaani, oksüdeeritavuse, ammooniumi sisaldus ja ja vee karedus. Kui on kahtlus, et vees võivad elada mikroorganismid, on mõttekas kohe lasta teha ka mikrobioloogia analüüs. Analüüsi tulemuste saabumise järel on selge, kas ja millist seadet teie veesüsteem vajab. Analüüsid tuleb soovitavalt lasta teha akrediteeritud laboris.
Oma kaevuga koduomanike tavapärasemad probleemid on vees sisalduv suur kogus rauda ja/või mangaani ja vesiniksulfiidi. Kuigi kaevuvesi tundub alguses selge, hakkavad näiteks vees lahustunud raud ja/või mangaan õhuga reageerides moodustama lahustumatuid osakesi. Veepuhastusseadmetele peaks kiiremas korras mõtlema ka olukorras, kui vesi on silmaga nähtavalt punakaspruuni värvi ning halva maitsega, jättes nõudele ja pesule plekke ning muutes blondid juuksed punakateks.
Teine kaevuvee probleem on vesiniksulfiid-gaas, mis esineb looduslikult põhjavees ja mida tekitavad väävlit lagundavad bakterid. Sel juhul on veel mädamunalõhn ja maitse, sanitaartehnikale jäävad pruunikad kollased või mustad plekid. Vesi muudab ka joogi ja söögi maitset.
Raba, jõe, järve, mere ääres asuvate kodude probleemiks võib olla kõrgenenud oksüdeeritavus ehk lahustunud orgaanilised ained. Fekaalset reostust võib tekitada kanalate, lautade, hobusetallide, kuivkäimlate poolt lekkinud reovesi, mis võib sisaldada tervisele väga ohtlikku bakterit Escherichia coli ehk e.coli bakter. Lisaks on Eestis suurenenud radooniohuga piirkondi, eriti põhjarannik. Ent ei tasu liialt muretseda: tänapäevaste innovaatiliste seadmete abil saab igasuguse vee puhtaks ja ohutuks. Vastavalt vee olukorrale on võimalik kokku panna 1–5 seadet alates raua, mangaani ja vesiniksulfiidi puhastajatest, kuni probleeme tekitava katlakivi ning vähki tekitava radooni eemaldamise seadmeteni.
Seega oleks õige lasta oma veele teha korralik veeanalüüs ja valida puhastusseadmed vajaduse kohaselt.
Loe lisaks: Joogivee kvaliteetnõuded Eestis

Veepuhastussüsteemid igale kodule vastavalt vajadusele

Üks ostetumaid lahendusi Eestis on huga oksüdeeriv rauaeraldusseade Oxydizer Pro Flow. Tegemist on USA teadlaste patenteeritud tehnoloogiaga, mis eraldab õhuga oksüdeerimise meetodil veest efektiivselt ja ökoloogiliselt liigse raua, mangaani ning vesiniksulfiidi. Seadme tööshoidmieks ei pea midagi juurde lisama. Seadme valmistaja on üle 75aastase veepuhastuskogemusega Erie Water Treatment.
Kõige looduslikum veepuhastussüsteem on õhuga oksüdeeruv seade, kuid vahel sellest ei piisa ning veeanalüüsidest selgub, kas vaja on midagi enamat. Veepuhastusseade viis-ühes Multimix on veepuhastussüsteem, mis on varustatud universaalse filtermeediaga, lahendades efektiivselt viis kaevuvees esinevat probleemi: karedus, raud, mangaan, ammoonium, oksüdeeritavus.
Filtermeedia moodustab automaatselt mitmekihilise jaotuse, kusjuures iga kiht eemaldab valikuliselt ühe (või rohkem) toorvees esinevatest saasteainetest. Vaja läheb vaid vastuvoolu uhtmist ja loputust soolaga nagu traditsioonilises veepehmendajas!
Vett saab steriliseerida ka ultraviolettkiirguse lambiga, mis steriliseerib vett, hävitades üherakulised mikroorganismid nagu viirused, bakterid, seened, vetikad ja ainuraksed. UV steriliseerimine ei muuda vee maitset ega tekita vette ohtlikke ühendeid, kuid tapab bakterite kolooniad, kolibakterid ja viirused kuni viie sekundi jooksul, lõhkudes nende DNA.
Vasakul: Ultraviolettkiirguse lamp steriliseerib vett, hävitades üherakulised mikroorganismid nagu viirused, bakterid, seened, vetikad.Paremal: Rauaeraldusseade, mis eraldab veest liigse raua, mangaani ja vesiniksulfiidi.
  • Vasakul: Ultraviolettkiirguse lamp steriliseerib vett, hävitades üherakulised mikroorganismid nagu viirused, bakterid, seened, vetikad.Paremal: Rauaeraldusseade, mis eraldab veest liigse raua, mangaani ja vesiniksulfiidi. Foto: Ecoclean

Probleemid katlakiviga? Kas sellele murele on lahendus olemas!

Uuringud näitavad, et Eestis on veekareduse probleem üsna suur ja just see karedus tähendabki katlakivi teket. Tänaste võimaluste juures pole aga katlakivi enam suur probleem, sest teadlased on loonud efektiivse soola- ja kemikaalivaba katlakivi ennetamise meetodi - Nucleaton Assisted Crystallisation. Selle tuumastuspõhise kristalliseerumise protsessi käigus muudetakse kareduse mineraalid kaltsium ja magneesium (Ca/Mg) ohututeks kristallideks, millel edaspidi puudub võime kinnises läbivoolavas keskonnas kokkupuute pindade külge kinnituda.
Filtersorb CT nime kandev katlakivi ennetav toode on soola, keemia ja elektroonika vaba ega muuda vee maitset. Seadme paigaldus on väga lihtne ja selle lubatud kasuprotsent on väga kõrge. Tegemist on säästliku katlakivi tekke ennetamise tehnoloogiaga.
Ecoclean OÜ on ligi 9-aastase kogemusega veepuhastusseadmete müüja, paigaldaja ja hooldaja nii eramajadele ja korteritele kui ka tööstustele ning kontoritele. Ettevõte müüb ainult tuntud ja hinnatud Belgia, USA, Taani ja Saksamaa tootjate kvaliteetkaubamärke, eesmärgiga olla omas valdkonnas innovaatiline ja tuua klientideni kõige uuemad ning paremad tehnoloogiad. Eelkõige on tegemist kliendikeskse seadmemüüjaga, kes pakub klientidele ainult vajaduspõhiseid ja keskkonnasõbralikke tooteid.
www.pohjavesi.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 14.11.24, 16:24
Lindström: müügiinimeste tugevuste arendamine hoiab tiimi motiveeritu ja tulemuslikuna
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.

Äripäeva TOPid

Ehitusettevõtete TOP 100: üks turutsükkel sai läbi, järgmisel on uued reeglid
TOP
  • 21.11.24, 12:00
Ehitusettevõtete TOP 100: üks turutsükkel sai läbi, järgmisel on uued reeglid
Lisatud 100 edukaima ehitusettevõtte edetabel.
Äripäeva Ida-Virumaa TOPi võitnud Polven Foods tehase- ja müügiosakonna juhti Tomas Kivestut õnnitleb majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo.
TOP
  • 17.11.24, 15:00
Ida-Viru edukaima ettevõtte magus äri: kondenspiima tootja sihib ekspordi kasvu
Lisatud Ida-Virumaa TOP
Äripäeva Raplamaa TOPi võitnud Kohila Vineer juhatuse liikmed Andres Laht ja Anna-Maria Maksin.
TOP
  • 16.11.24, 15:15
Raplamaa edukaim: teeme praegu Eestis ainult hädavajalikke investeeringuid
Lisatud Raplamaa TOP
Tanki tegevjuhid Joel Volkov ja Marge Kari.
TOP
  • 14.11.24, 18:00
Reklaamiagentuuride TOPi võitja: efektiivsemaks minna on keeruline
Vaata, kes ja kus TOPis asetseb
Partnerlussuhe Google’i ja Metaga eeldab agentuurilt piisavalt suure käibe ning kompetentsi olemasolu, Mediabrands Digitalil on need olemas, pildil tegevjuht Erki Heinsaar.
TOP
  • 14.11.24, 14:28
Agentuuritulu TOPi võitja: kasvame enim majanduskriisides
Vaata, kes ja kus TOPis asetseb
Äripäeva Lääne-Virumaa TOPi võitis Aivo Saarele (keskel) kuuluv masinatööstus Lisako. Eelmisel aastal paigaldas Aivo Saar koos Vanalinna Ehituse tegevjuhi Kaidur Karba (vasakul) ja Haljala vallavanema Anti Puusepaga (paremal) Lisako poolt Võsule rajatud pansionaadi nurgakivi.
TOP
  • 13.11.24, 12:03
Need on Lääne-Virumaa edukaimad ettevõtted
Lisatud Lääne-Virumaa ettevõtete TOP
Viljandimaa edukama ettevõtte omanik Kaisa Orav ning firma juhatuse liige Mark Orav. Foto on tehtud nende kodus Viljandis kümme aastat tagasi.
TOP
  • 11.11.24, 10:24
Viljandimaa TOPi võitja tegi ajaloo edukaima aasta
Lisatud Viljandimaa TOP
Türil toimunud Kesk-Eesti edukate ettevõtete tunnustamisel võtsid Järvamaa TOPi auhinnad vastu Farm In Productionsi juhatuse liige Malle Valdur ja Aravete Biogaasi juhatuse liige Siim Jaas.
TOP
  • 10.11.24, 08:12
Need on Järvamaa edukamad ettevõtted
Lisatud Järvamaa TOP
Kunagi ühe väikebussiga alustanud Pärnu perefirma on nüüdseks kasvanud nii edukaks, et võib nimetada end Eesti üheks paremaks sõitjate vedajaks.
TOP
  • 09.11.24, 06:00
Sõitjateveo TOP: Pärnu perefirma puges suurtegijate vahele
Edetabelis 50 firmat!

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele