Sirvides pankade analüütikute aktsiatele määratud uhkeid hinnasihte ja suurt tõusupotentsiaali, hakkavad nii mõnigi kord hinges märkamatult mängima ahnusenoodid ja ilusad lootused kipuvad nüristama kriitilist pilku, pihib Äripäeva loodud investor Toomas.
- investor Toomas Foto: Anti Veermaa
Kuigi analüüsimajade soovitused kipuvad pahatihti majandussündmustel järel jooksma, tean, et professionaalsed analüütikud ei tee oma analüüse sugugi mitte seapõrna või kohvipaksu pealt ennustades. Selleks on välja töötatud kindlad mudelid, mis võtavad arvesse ettevõtte kõikvõimalikke suhtarve ja ka üldist majanduskeskkonda.
Prognoosid nagu öö ja päev
Sealjuures mängib loomulikult olulist rolli ka analüütiku enda subjektiivne hinnang ja panga üldine analüüsipoliitika. See on ka üks põhjus, miks isegi maailmatasemel tipp-pankade analüüsid erinevad teinekord üksteisest nagu öö ja päev.
Sarnane seaduspära kehtib ka kodupankade hinnangute puhul. Näiteks prognoosib praegu LHV Nordeconi aktsiale ligi 7% langust samal ajal, kui Swedbank ennustab samale aktsiale 4,5% suurust kasvu. Tõsi, lahkarvamuste kõrval esineb sageli ka palju kokkulangevusi. Näiteks usuvad mõlema panga analüütikud tubli tõusu Tallinkile.
Kuidas on aga läinud eelmiste aastate
prognoosidel? Mullu juuli alguses pakkusid LHV analüütikud Baltika aktsiale toonaselt 0,44 eurolt tõusuruumi 80% ehk umbes sama palju kui tänavu. Need, kes end imekaunist hinnasihist pimestada lasid, on praeguseks kaotanud veidi üle 14% oma toonasest investeeringust.
Analüütikute käes on võim
Swedbanki lemmikaktsia oli aasta tagasi ehitusfirma Nordecon, mille aktsia hinnale uskusid analüütikud pea 30% tõusupotentsiaali 1,01 eurolt 1,30 eurole. Juuli alguse hinnalt on ehitusfirma aktsia praeguseks kerkinud ligi 10% ja kõrgeimas tipus oli tõus pea 13%. Asi seegi.
Teisalt Swedbanki tänavusele lemmikaktsiale, Tallinkile, ootasid panga analüütikud ka mullu pea 30% kasvu, ent nüüdseks on see vaatamata vahepealsele pea 12% tõusule hoopis paari protsendi võrra langenud.
Samas ennustasid nii Swedbanki kui ka LHV analüütikud läinud suvel Ekspressi aktsiale enam kui 30% kasvuruumi ja kahe panga keskmine hinnasiht oli 1,35 eurot. Just sel tasemel sulgus ajalehefirma aktsia läinud reedel ja aasta tipus puudutas see suisa 1,47 euro piiri. Pihtas, põhjas!
Mina hoian kõigest hoolimata pankade analüüsidel pingsalt pilku peal. Vana skeptikuna aga mõtlen sealjuures ka sellele, kas mõni panga enda üksus on ka ise kaetavasse ettevõttesse investeerinud ja kuidas on paika pidanud analüütikute varasemad prognoosid.
Lõppude lõpuks võib tegemist olla ka isetäituva ennustusega – pangad on nii mõnegi investori jaoks arvamusliidrid ning positiivsed prognoosid võivad vallandada võimsa aktsiaralli või hoopis järsu languse. See võib aga luua ootamatult hea ostu- või müügikoha.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.