Nädala algus tõi kaasa kulla hinna kukkumise viie aasta madalaimale tasemele ja nafta hinna langemise allapoole märgilist 50 dollari piiri, mis veab suunurgad allapoole ka optimistlikel tooraine investoritel, kirjutab Äripäeva loodud investor Toomas.

- Kulla hind on 2011. aasta tipust langenud 40%.
- Foto: EPA
Bloombergi tooraine indeks kukkus esmaspäeval 13-aasta madalaimale tasemele, mis tähendab, et olukord on hullem kui pärast 2008. aasta majanduskriisi või mõne aasta tagust segadust eurotsoonis. Hinnad sulavad alates vasest kuni suhkruni ning tegemist on vaieldamatult halvima varaklassiga sel aastal. Ainuüksi esmaspäeval pühiti umbes 2 miljardit dollarit börsil kaubeldavatest fondidest, mis järgivad kulda, hõbedat, plaatina ja palladiumi.
BB&T Wealth Managementi fondijuht Walter „Bucky“ Hellwig nimetas tooraineid tabavalt suureks jamaks ning lisas, et tema ei kavatse kohe kindlasti oma positsioone selles varaklassis suurendada.
Kuld viie aasta põhjas
Kui tööstusmetallide hinnasula ei tule enam kellelegi üllatusena, siis selle nädala alguses pani kulmu kergitama nii
kulla hinna esmaspäevane järsk sukeldumine viie aasta madalaimale tasemele kui ka
nafta hinna kukkumine allapoole 50 dollari piiri. Nimelt tegi kulla hind esmaspäeva hommikul Aasias veerand tunniga kahe aasta suurima languse. Kahtlustatakse, et järsk kukkumine oli tingitud spekulatiivsest müügist Shanghai kullabörsil.
Kollase väärsimetalli hind on viimasel ajal liikunud tavapärasest kursist täiesti erinevalt ning seda pole tõusma pannud ei mure USA ja Hiina majanduskasvu pärast ega tülid Kreeka ning selle võlausaldajate vahel. Nüüd oleme aga jõudnud sinnamaale, et isegi varem tõsiselt kullausku olnud investorid peavad tunnistama oma eksimust.
Nõnda andis alla ka kullaguru, Ayers Alliance’i investeeringute juht Jonathan Barratt. „Nagu teate, olen olnud optimistlik, kuid pean nüüd neutraalseks muutuma. Kuld on kukkunud läbi väga tähtsa taseme ja tehnilisest perspektiivist ei tundu see enam kuum,“ rääkis Barratt, kelle sõnul langeb hind püsivalt alla 1100 dollarit.
Ka tehniline analüütik Daryl Guppy hoiatas, et hind võib veelgi langeda ning jõuda isegi 980 dollarile. Langusele aitab kaasa ka dollari tugevnemine ja USA Föderaalreservi plaan hakata intressimäärasid tõstma. Ning tänase seisuga püsib dollar tõepoolest euro suhtes kolme kuu kõrgeimal tasemel.
Siiski leidub fondihaldureid ja rahaspetsialiste, kes raiuvad endiselt risti vastupidist. Hiljuti
kirjutas MarketWatchi kolumnist Brett Arends, et mõned kullaskeptikud on viimasel ajal oma meelt muutnud ning piidlevad nüüd alahinnatud metalli. Võta siis näpust, keda uskuda.
Toorainetest kindlust ei leia
Mina olen end toorainetest teadlikult eemale hoidnud ja kullapalavikku pole ma samuti nakatunud. Tänavu veebruaris
müüsin maha ka portfellis olnud vasekaevandaja Southern Copperi viimased aktsiad. Jäin müügiga küll veidi hiljaks, kuid praeguste hindade valguses on mul tehingu üle igati hea meel. Pean tunnistama, et toorainetesse investeerimine on minu hinnangul nii või teisiti liiga ettearvamatu ja üldiselt hoian end neist seetõttu ka parematel aegadel eemale.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!