Eile kirjutas Rootsi majandusleht Dagens Industri (DI), et Swedbanki kontserni juhi Michael Wolfi tagandamiseni viinud tehingud puudutasid aktsiate ostu firmas Oniva Online Group. Minu jaoks peitub Wolfi loos üks oluline õppetund.
- Michael Wolf on kuriteokahtlusega uurimise all. Foto: Erik Prozes
See kõlab nii: investeerimisotsuseid tehes saab lõpuni usaldada ainult iseennast. Olen
Swedbanki pikaajalise kliendina Wolfi tegemisi silmanurgast jälginud ja mõttes ennast nii mõnigi kord neednud, et tema eeskujul finantskriisi põhjas Rootsi suurpanga aktsiaid ei ostnud. Praegu oleksin oma tehinguga ligi 1000% plussis!
See on aga ainult mündi üks külg. Jättes kõrvale kõikvõimalikud
mahhinatsioonid siseinfoga, siis lugu oleks olnud oluliselt koledam, kui teadnuksin 2013. aastal, et Eesti presidendilt Maarjamaa Risti III klassi ordeni saanud Wolf on soetanud First Northi alternatiivturult Oniva Online Groupi osakuid, ning oleksin talitanud tema eeskujul.
Aktsia on kõvasti kukkunud
Muu hulgas veebiturundust pakkuva Rootsi ettevõte aktsia on justkui Swedbanki vastand. Jah, ettevõtte aktsia tõusis 2013. aastal küll 50%, kuid juba aasta hiljem langes see 72%, kukkus mullu veel 44% ja langus pole korralikult pidama saanud tänini. Ettevõtte juhtkonda on räsinud seni veel pisemat sorti skandaalid ning ka praegused spekulatsioonid Wolfi võimalikust siseinfo kasutamisest ei tule firma mainele kasuks.
Minu jutu mõte ei ole aga sugugi Wolfi aastatetagust ja väidetavalt kahjumit toonud investeeringut siunata. Mõte on selles, et Wolf tõestas ennast algusest peale hea juhina, kes tõi panga kastanid tulest välja, kuid see ei räägi midagi temast kui investorist ega inimesest väljaspool Swedbanki. Ja isegi kui räägiks, siis keegi meist ei saa olla Wolf peale tema enda.
Siiski meeldib paljudele, kaasaarvatud minule, aeg-ajalt sarnaselt mõelda.
Tesla aktsiate ostmisel
mainitakse ikka ettevõtte tegevjuhti
Elon Muski ning mina olen põhjendanud USA investeerimisfirma Berkshire Hathaway aktsiate ostu ettevõtte juhi
Warren Buffetti nimega. Ometi on ka maailma ühel edukamal investoril ette näidata positsioone, mis pole vilja kandnud ning on pärast ostuhetke pikalt vinduma jäänud. Musk on olnud Tesla juhtimisel üliedukas, kuid kõigile teistele tema pöörastele ideedele ma kindlasti investorina alla kirjutada ei julgeks.
Ka mina pole jumal
Nende suurnimede kõrval pole mingi erand ka
minu tagasihoidlik persoon. Neil investoritel, kes omal ajal
minu eeskujul Norra kalakasvataja
Leroy Seafoodi aktsiaid ostsid, ei jätku ilmselt minu tänamiseks sõnu, sest veel täna lõi ettevõtte aktsia hind oma kõigi aegade rekordi ning uhket kasvu on see näidanud varemgi. Midagi halba pole minu kohta öelda ilmselt ka neil, kes eelmise kuu keskel
minu järgi naftafirma Statoili aktsiad ostsid, sest kuu ajaga on nad tehinguga pea 22% plussis.
Need, kes aga mullu märtsis
minu eeskujul tipust Euroopa aktsiaid ostsid või Berkshire Hathawaysse
panustasid, arvatavasti minu nime vähemalt söögilauas enam suhu võtta ei söanda.
Seotud lood
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.