Kui ma 2002. aastal avalikkuse silme all investeerimisega alustasin, oli minu aktsiate valimise plaan lihtne: osta odavalt, müüa kallilt.
- Investor Toomas soovitab osta odavalt ja müüa kallilt. Foto: Anti Veermaa
Tegelik elu on näidanud, et vaatamata paljulubavale plaanile õnnestub teinekord siiski hoopis kallilt osta ja odavalt müüa, aga mõnikord ka kallilt osta ja veel kallimalt müüa või hoopis odavalt osta ja veel odavamalt müüa.
Ehk teisisõnu: elu ei kipu kunagi minema plaani ega õpikutarkuse järgi. Sellele vaatamata olen seni suutnud hoida tehingud siiski odavalt ostmise ja kallilt müümise poole kaldu. Kuidas olen seda teinud?
Need, kes on minu tegemisi pikka aega jälginud, juba teavad, et pean ennast pikaajaliseks investoriks ning minu põhimõtted on üsna sarnased väärtusinvesteerimise isa Benjamin Grahami kuulsas raamatus „The Intelligent Investor“ kirjeldatuga.
Jäta veapuhver
Väärtuspõhist investeerimist võib pidada eeskätt investeerimisfilosoofiaks, mis aitab kujundada aktsiate valimisele õige mõtteviisi. Väärtuspõhise investeerimise tuum on tegelikult sama lihtne kui selle kommentaari pealkiri, ehk oluline on leida õiglase väärtuse suhtes alahinnatud aktsiaid ja ideaaljuhul osta soodsamalt, kui on aktsia tegelik sisemine väärtus. Sealjuures võiks jätta teatava veapuhvri ja olla allergiline raha kaotamise suhtes.
Oleks see aga vaid nii lihtne! Kes ei sooviks osta odavat ja kvaliteetset kaupa. Piltlikult öeldes tähendab see ajutist või pikaajalist vastuvaidlemist turule ning nõuab üksjagu meelekindlust ja julgust, et endale kindlaks jääda.
Nii akadeemikud kui ka minu enda kogemus on näidanud, et turud kipuvad olema keskpikas perspektiivis üsna efektiivsed, mis tähendab, et aktsiate hinnad üldjuhul juba arvestavad kogu turul saada olevat informatsiooni.
Alahinnatud, ent suure tõusupotentsiaaliga aktsiaid siiski leidub, kuid nende leidmine ei ole sugugi lihtne. Et saada mingitki aimu aktsia suhtelisest hinna ja väärtuse suhtest, tuleb appi fundamentaalanalüüs, mille põhjal saab prognoosida ettevõtte tulusid tulevikus ning hinnata seda, kas väärtpaberi hind on õiglane, soodne või kallis. See võtab arvesse ettevõtte finantsaruandeid, konkurentsituatsiooni, juhtkonda, makromajanduslike tegurite mõju jpm.
Koolitus "Aktsiatesse investeerimise meistriklass"
Toimub 18. september - 23. oktoober 2017 Tallinnas
Kestus: 11 õhtut
Koolituse eesmärk on anda osalejatele teadmisi ning praktilisi oskusi ettevõtete fundamentaalanalüüsist ja investeerimisotsuste tegemise protsessidest ning psühholoogilistest mõjuteguritest
Allikas: Äripäeva Akadeemia
Fundamentaalanalüüs annab hea pildi
Tihtipeale kipuvad rahavooge kokku rehkendavad analüütikud jõudma üsna sarnastele tulemustele, mistõttu laisemad investorid loevad pigem diagonaalis valmis analüüsiraporteid, heidavad kiire pilgu peamistele suhtarvudele ning jätavad ise põhjaliku kodutöö tegemata. Aktsiate põhjalik analüüsimine on üsna ajamahukas ettevõtmine.
Kui kord selline töö aga on juba ette võetud, annab see ettevõttest mitu korda parema pildi kui mitmekümne analüüsiraporti lugemine. Just korralik kodutöö on see, mis annab kindluse tugeva potentsiaaliga aktsiast turgude languses kinni hoida ning pigem positsioone suurendada. Ja vastupidi: müüa ülehinnatud aktsia maha enne seda, kui turud pöörduvad.
Nii
müüsin näiteks omal ajal 3,73 euroga ostetud Baltika aktsiad mõni aeg hiljem 25,5 euroga, kuna fundamentaalselt paistis aktsia ülehinnatud. Täna maksab rõivafirma aktsia vaid 28 senti.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.