Mulle kirjutas investor ning endine pokkerimängija Madis Müür, kes soovitas mulle üht projekti, kus ta ise on juhtinvestoriks.
- Alustavatesse ettevõtetesse investeerinud Madis Müür ei olnud 2016, aasta lõpus tulemustega põrmugi rahul. Foto: Andres Haabu
Ampler Bikes
Tegeleb elektrijalgrataste müügiga
Pakub kahte sorti elektrijalgrattaid hindadega 1990 ja 2190 eurot.
Eelmise aasta käive 314 500 eurot, mis on seatud eesmärgist ca 10 protsenti madalam.
Käesoleva aasta käibeks prognoositakse 650 000 eurot, millest esimese kolme kuuga täitus 305 000 eurot.
Juhtinvestor Madis Müüri investeering käimasolevas rahakaasamise voorus 40 000 eurot.
„Ampler Bikes võiks Toomase portfellis olla esimene kasvav ettevõte,“ oli Müür veendunud. „Olen Ampleri uue Funderbeami rahastusvooru juhtinvestor ning tegu on Eesti elektrirataste tootjaga, kes on juba kasumis,“ kirjutas ta.
Müür tõi välja, et Ampler Bikesi eelmise aasta käive oli 314 000 eurot ning selle aasta esimese kvartali müügitulu ulatus 305 000 euroni. „Kasv on kena,“ rõõmustas ta. Lisaks oli ettevõte esimeses kvartalis 42 000 euroga kasumis ja seda rattahooaja välisel ajal. „Teisisõnu on riskantsem osa kasvava ettevõtte teekonnast juba seljataga,“ märkis Müür.
Kiire meelemuutus
Niisiis hakkasin ka mina ettevõtte kohta taustainfot koguma ning selle käigus jäi muuhulgas silma ka Madis Müüri poolt ligi pool aastat tagasi samale ettevõttele suunatud kriitika Äripäeva veergudel. Nimelt on Ampler Bikes raha kaasanud ka varasemalt, seda Fundwise’i kaudu ja Ööbik Cycles’i nime all.
Eelmise aasta septembris avaldas Müür Äripäevas ilmunud loo „
Iduinvestori kallis kool,“ all arvamust, et Ööbik Cycles pole suutnud eelmise rahakaasamise ringi investoritele antud lubadusi täita. „Nende eesmärkideks oli Fundwise’i prospekti järgi müüa 250 ratast, reaalselt on müüdud sada või napilt peale,“ kirjutas ta eelmise aasta tulemuste kohta.
Lisaks paljastas Müür Äripäevale antud intervjuus, et on investeerinud ühisrahastuse kaudu kaheksasse ettevõttesse ning mitte ükski pole suutnud oma eesmärke täita. Seetõttu lubas ta ka valdkonda lähiajal mitte rohkem panustada.
Lahendab probleeme
Toona nägi Müür Ampler Bikesi peamise probleemina seda, et tarneajad on pikad ning seetõttu pole aasta lõpus, talve saabudes enam võimalik uusi partiisid müüa. Samuti on suveks ratast soovivad kliendid juba praegu 2000 eurot maksva elektriratta ostmise osas seetõttu skeptilised, et see saabuks alles augustis.
Hetkel käimasoleva rahakaasamise vooru raames toob Müür aga oma blogis välja, et uue rahaga see probleem laheneks. Kui seni on rataste pikk ooteaeg müüki omajagu tagasi hoidnud, saab kaasatud rahaga juppe lattu valmis osta aga rohkem ja tarneaega vähendada praeguselt kolmelt kuult umbes kolme nädala peale.
Ootan ja mõtlen
Esmapilgul tunduvad ettevõtte numbrid ilusad ning kliendid ostavad Ampler Bikesilt rattaid 100protsendilise ettemaksuga. See annab kindlasti ka investoritele rohkem meelerahu. Samuti kipuvad enamus riskidest täide minema enne firma kasumisse jõudmist, mis lubab eeldada, et ohuperiood oleks justkui möödas.
Sellegipoolest ei tee ma ühtegi investeeringut üleöö ning tahan end paremini ettevõtet ohustavate riskidega kurssi viia. Selleks on mul ka aega, sest õnneks on Funderbeami platvormil olemas järelturg, mis võimaldab mul soovi korral elektrijalgrataste eduloosse investeerida ka hilisemas faasis.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.