• OMX Baltic0,48%272,92
  • OMX Riga0,14%875,54
  • OMX Tallinn1,23%1 760,42
  • OMX Vilnius−0,04%1 049,21
  • S&P 5000,74%5 973,1
  • DOW 300,00%43 729,34
  • Nasdaq 1,51%19 269,46
  • FTSE 100−0,32%8 140,74
  • Nikkei 2250,3%39 500,37
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,93
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%105,59
  • OMX Baltic0,48%272,92
  • OMX Riga0,14%875,54
  • OMX Tallinn1,23%1 760,42
  • OMX Vilnius−0,04%1 049,21
  • S&P 5000,74%5 973,1
  • DOW 300,00%43 729,34
  • Nasdaq 1,51%19 269,46
  • FTSE 100−0,32%8 140,74
  • Nikkei 2250,3%39 500,37
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,93
  • GBP/EUR0,00%1,2
  • EUR/RUB0,00%105,59
  • 16.03.23, 15:19

Mõni üksik koomas pank ei uputa veel pangandust

Intressimäärade tõstmine paistab olevat finantssüsteemile tõeline pingetaluvustest, tuues lagedale nõrgad lülid. Siiski ma kahe panga probleeme ei laiendaks kogu sektorile ning ka Credit Suisse'il on seis nüüd üllatavalt tugev.
Mõni üksik koomas pank ei uputa veel pangandust
  • Foto: AP/Scanpix
Kõiki põhjaminekuid on tervitanud üleüldine pangaaktsiate müügilaine. Vanemad investorid kardavad 2008. aasta finantskriisi kordumist: toona olid halbadest laenudest nakatunud pea kõik pangad, lihtsalt mõne haigusnähud ilmnesid varem ja ülejäänute portfellist eemaldamine või lühikeseks müümine oli selles valguses mõistlik tegu. Nooremate kauplemist paistab juhtivat karjamentaliteet – karjaga samas suunas joostes ei eksi, mis sest, et ise võib-olla seda suunda õigeks ei pea.
Mina olen iga panga koomasse langemise puhul üritanud kõigepealt mõista, kas see on üksik haigusjuhtum või üleüldine epideemia. 2008. aastal oli tõesti epideemia. Tänavu on asi teine: kõik probleemsed pangad on lähemal läbivaatusel seni osutunud üksikjuhtumiks ja nende muresid ei ole võimalik kogu pangandussektorile väga laiendada.
Jah, tõsi, üks ühine nimetaja on küll: see on külm ja läbilõikav vastutuul ehk intressimäärade enneolematult kiire tõstmine. Kuid see ei ole haigus, see on hoopis keskkond, mis haiged esile toob. Haigus võib igaühel olla erinev. SVB puhul oli see näiteks hoiuste ja investeeringute kestuse sobimatus – pank paigutas lühikese süütenööriga raha pika süütenööriga varasse, nagu ma ka mõni päev tagasi kirjutasin.
Tarakanid ühekaupa ei tule
Credit Suisse'i haigus üldistatult on liigne riskide võtmine, mida tagatippu tehti saamatult. Selle haiguse sümptomid ilmnesid tegelikult juba mõnda aega tagasi. Investopedias on selle kohta artikkel “tarakaniteooria”. Lühidalt tähendab see, et kui näete juba ühte tarakani, võite olla kindlad, et neid on mitu. Kui ettevõte tunnistab üles halva uudise, on neil tõenäoliselt majas sees veel mitu halba uudist varuks, mida nad esialgu üles ei tunnista või, mis kõige hullem, isegi teada ei pruugi.
Credit Suisse’i tarakanid hakkasid lagedale ilmuma varsti pärast Tidjane Thiami saamist tegevjuhiks 2015. aastal. Thiam käivitas agressiivse laienemise Aasia ja arengumaade suunal, üritades lihtsustatult öeldes teenida raha Hiina miljardite hoiustamise ja neid arenevatele turgudele välja laenamisega.
Esimesed tarakanid tulid päevavalgele peaaegu otsekohe. Kolme aastaga sai Credit Suisse 6,65 miljardit Šveitsi franki (toona kõikus frangi kurss ühest eurost 0,85 euroni) puhaskahjumit, millest suur osa tuli rämpslaenudega börsil mängimisest. USA-le maksti trahve nii Ühendriikide kodanike maksustatava tulu varjamisele kaasaaitamise eest ja kahtlase rämpslaenuäri eest Mosambiigi tuunipüügilaevadega. Euroopas saadi trahvi valuutakartelli eest.
Selliste asjadega on muidugi tegelenud teisedki pangad, kaasa arvatud Credit Suisse’i kodune rivaal UBS. Ent nemad on suutnud piiri pidada ja õppust võtta, Credit Suisse mitte. Selle panga puhul tulid halvad uudised väga järjekindlalt. Ükskõik mis skandaal ka parasjagu lahti ei rullunud, oli piltlikult öeldes refräänis alati Credit Suisse’i nimi.
Loe lisaks
LHV suuromanik USAs toimuvat ja Credit Suisse'i ühte patta ei paneks, kuna Šveitsi pangal on olnud probleeme juba aastaid.
  • 16.03.23, 13:05
Lõhmus: Credit Suisse'i vanad probleemid said USAst hapnikku peale
Kuhjuvad skandaalid rikkusid maine
Kolm aastat tagasi anti Thiamile viimaks kinga, seda oma alluva ebaseadusliku jälitamise pärast. Järjekordne tarakan! Aga tarakanid jätkasid pragudest välja pugemist ka pärast Thiami lahkumist ja eriti just eelmise ja üle-eelmise aasta jooksul.
Tunamullu märtsis läks pauguga põhja Hiina riskantsete positsioonide kuningas Bill Hwang ja tema Archegos Management. Loomulikult oli Credit Suisse nende seas, kes Hwangile positsioonide võtmiseks võimenduse tagasid. Kuid teised pangad reageerisid hoobilt, panid Archegose positsioonid kokku ja võtsid kahjumi kiirelt sisse.
Credit Suisse oli viimane reageerima, oodates sinisilmselt, et äkki läheb kõik mööda või äkki leiab Hwang kuskilt raha. Ei leidnud, nagu arvatagi võis, ja Šveitsi pank pidi alla neelama kõige suurema osa Archegose krahhi kahjumeist: 5,5 miljardit dollarit.
Pea samal ajal selgus, et Credit Suisse oli rahastanud ka Ühendkuningriigi investorit Lex Greensilli, kelle rahaturufondidest ehitatud kaardimaja kokku varises, jättes panga likvideerima kümne miljardi dollari jagu Greensilli laenuga ostetud vara. Loomulikult kahjumiga.
Kõigi nende tarakanide tõttu kannatas panga maine ja kui on üks asi, mida Hiina miljardärid, nood Credit Suisse’i suured hoiustega varustajad, äriasjades absoluutselt ei kannata, siis see on kehv maine. Nii hakkasid deposiidid lahkuma ja neil turgudel, kust Credit Suisse viimastel aastatel uusi deposiite hankimas oli käinud, ei tahtnud keegi enam eriti panka raha panna. Seda protsessi võimendas veelgi intressimäärade tõus, mis pani hoiustajad otsima muud rakendust oma rahale. Üksi mulluse viimase kvartaliga lahkus 138 miljardit franki deposiite, umbkaudu viiendik kõigest panka hoiustatud rahast.
Loe lisaks
Äripäeva peadirektor leidis, et emotsiooni pealt ei tasu investeerimisotsuseid teha ning kauplemine mingit head tootlust ei too, nagu näitab ka tema kogemus turgudel.
  • 14.03.23, 12:49
Igor Rõtov: investor Toomas käitus lapsikult pankade ostuga
16 aastat aktsia langust
Probleemid pangaga on kajastunud ka aktsia liikumises börsil. 2008. aasta finantskriisist väljus Credit Suisse’i aktsia nagu teisedki finantssektori aktsiad, märksa kõhnemana. Täpsemalt jäi finantskriisi kaks kolmandikku väärtusest – 2007. aastal maksis aktsia 85 franki, 2009. aastal 29 franki.
Kuid teised pangaaktsiad hakkasid pärast finantskriisi lõppu taastuma, Credit Suisse aga jätkas liugu. Tarakanide nähtavale ilmumise aastal 2015 maksis Credit Suisse’i aktsia 24 franki. Praegu on selle hind Zürichi börsil 2 franki ja mõned santiimid. Viimase 12 kuuga on aktsia kukkunud neli korda, kuue kuuga 2,5 korda ja viimase kuu jooksul on odavnemine olnud ligi 40%.
Võrreldes aktsia tipphinnaga aprillis 2007 on Credit Suisse’i aktsia toonasest väärtusest järel praegu 2,4%.
Loe lisaks
Nii Euroopa kui ka USA aktsiafutuurid ootavad tänaseks turgude taastumist.
  • 16.03.23, 08:44
Credit Suisse leidis rahastuse, aktsiaturud tõusevad
Tugeval järjel pank
Mullusest aastast saadik panka juhtinud Thomas Gottstein on küll asunud panka restruktureerima, kuid kõigi kahjurputukate hävitamine, nende pesade ülesleidmine ja nende naasmise võimatuks muutmine on ränk töö ja võtab aega. 2025. aastaks peaks pank plaani kohaselt jälle järjel olema ja tegelema sellega, mida varem aastakümneid edukalt tehti ehk konservatiivse hoiustamise ja laenamisega. Finantsseiklused, milles väga osavad ei oldud ja milles seetõttu järjest kõrbeti, peaksid siis jääma möödanikku.
Kõige selle juures on Credit Suisse tugeval vundamendil pank. Viimane stressitest näitas, et kui pank peaks oma vara kiirmüüma, et katta deposiitide väljavoolu samal ajal tõusvate intressimäärade tingimustes – asi, mis parasjagu just juhtubki –, võib kahjum halvimal juhul ulatuda 1,8 miljardi frangini. See on kõigest 3,6% panga kapitalist. Pangaregulaatoritel oleks põhjust mureks 15% ja kõrgema osa juures.
Nii et Credit Suisse võib teoreetiliselt rahulikult taluda veel suuremat hoiuste väljavoolu. Hiljuti pakkus ta lühiajaliste, kolmekuuliste hoiuste eest ka suuremat intressi kui konkurent UBS, et auku lappida. Tõsi, finantsmaailma šaakalid võtavad selliseid pakkumisi alati kui märki haavatud loomast ja rünnakusignaali. Kuid samuti lubas ja ka tarnis pangale tuge Šveitsi keskpank, nii et tõenäoliselt jääb kiskjatel see loom ikkagi murdmata.
Investoritegi huvi on naasnud: täna on aktsia kallinenud tervelt veerandi võrra.
Heas ostukohas tuleb osta
Kokkuvõttes arvan, et Credit Suisse’i juhtum, nagu ka SVB juhtum, olid ennekõike üksikud juhtumid, mille tulemusi ei saa üldistada kogu pangandusturule. Küll aga ei jää need ilmselt viimasteks juhtumiteks. Intressimäärade stressitest alles kestab ja haavatud loomi võib veelgi nähtavale ilmuda.
Sestap on omajagu õigust ka neil, kes ütlevad, et vara on veel pangaaktsiates positsioone võtta. Et praegust ostukohta pole mõtet kasutada, sest ilmselt müüakse pangaaktsiaid edaspidi veel mitme skandaali mõjul allapoole. Et õiged ostukohad alles tulevad. Et seniks on pangasektoris vaid üksainus õige panustamise suund ja see on allapoole.
Siiski nõuab see mäng head ajastamist ja head nina järgmiste skandaalide puhkemise peale. Mina ei ole hea ajastaja ja arvan, et enamik investoreid ei ole. Pigem tasub lähtuda sellest, et kui hea aktsia on soodsalt saadaval, tuleb seda osta. Mina nii tegingi, lisades enda arvates soodsas kohas kiirelt LHV ja Coopi aktsiaid.
Samuti ei pane üksikud kokkukukkuvad pangad mind muretsema kogu sektori investeerimiskõlblikkuse pärast. Tegelikult on nii, et kui mõni nõrk pank põhja läheb, tekib kohe turul rohkem ruumi teistele, tugevamatele pankadele. Investor peab ainult need tugevamad pangad üles leidma ja neile panuse tegema. Mina oma arust olen leidnud.

Seotud lood

Börsiuudised
  • 16.03.23, 13:05
Lõhmus: Credit Suisse'i vanad probleemid said USAst hapnikku peale
Šveitslaste hulgas paanikat ei ole
Šveitsis elav LHV asutaja ja suuromanik Rain Lõhmus tõdes, et ta endal Credit Suisse’iga kokkupuudet ei ole ning ka kohalike hulgas pole ta paanikat täheldanud.
Saated
  • 14.03.23, 12:49
Igor Rõtov: investor Toomas käitus lapsikult pankade ostuga
Investor Toomase meeskond analüüsib SVB järelmõju
Eelmisel nädalal pangandussektoris ebastabiilsuse põhjustanud Silicon Valley Banki kokkuvarisemise tagajärgedest ning sellest, kuhu praegu investeerida, rääkisid „Investor Toomase tunnis“ Äripäeva ajakirjanikud ja investor Toomase liikmed.
Investor Toomas
  • 13.03.23, 12:43
Suurim kannataja SVB krahhis on minusugune lihtinvestor
Silicon Valley Banki (SVB) krahh pole idufirmadele katastroof, vaid pigem pingetaluvustest: kes ujub, kes upub. Küll aga on see katastroof panga Nasdaqil kaubelnud emafirma aktsionäridele, kes jäävad oma rahast enam-vähem kindlalt ilma.
Investor Toomas
  • 13.03.23, 15:47
Investor Toomas: kavatsen kohe teha kaks äkkostu
Vaadates tänast suurt pangandussektori soodusmüüki, otsustasin viimasel hetkel, et patt oleks olukorda kasutamata jätta.
  • ST
Sisuturundus
  • 29.10.24, 12:03
ABB ärijuht: Eestil on tugeva tööstusriigi maine
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele