Aktsia rallib ja investoril on muhe meel. Samas tiksub kuklas teadmine, et igale buumile järgneb krahh ning kukkumised käivad nii kiirelt, et enamik investoreid jääb aktsiamüügiga hiljaks. Kuidas ohtu õigel ajal tuvastada?
- Investor Arne (Kavastu) Talving Foto: Andras Kralla
Mina olen oma 22aastase investeerimisajaloo jooksul palju selliseid olukordi üle elanud, kus näen oma portfelli kiirelt punaseks värvumas. Üks asi on see, kui kogu turg kukub korraga ehk olgu mu portfellis olev ettevõte nii kasumlik ja vägev kui tahes, selle aktsia langeb koos kõigi teistega lihtsalt börsikrahhi tõttu. Seal on raske õigel ajal väljuda ja alati pole mõtetki, sest pärast krahhi tuleb alati uus tõus, nagu on näidanud ajalugu. Näiteks 2020. aasta koroonakriisi ajal ja 2022. aasta karuturu ajal istusin ma aktsiates sees ja sain hiljem kiire taastumise osaliseks, seega käte peal istumine tasus ennast ära.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Detailne spikker, kuidas leida parimad kasvuaktsiad
Võtsin ette suure uurimistöö ja selgitasin välja, millised on USA tehnoloogiasektorit koondava indeksi parimad kasvuaktsiad. Abiks oli sama valem, millega tuntud Rootsi börsiguru Arne Talving iga 2,5 aasta järel oma portfelli kahekordistab.
Nasdaq Tallinna kommunikatsioonijuht Ott Raidla ja ajakirja Investor vastutav toimetaja Anu Lill räägivad ahjusooja raamatu ning oma kogemuse ainetel, kuidas garanteerida aktsiaturgudel endale tootlus.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.