Hiljuti küsis sõber minult, kuidas ta saaks aktsiat lühikeseks müüa. Tal oli sihikul üks hullumeelne aktsia, millega osavad kauplejad on tänavu rikastunud ja viletsad kauplejad küllap rahast lagedaks saanud.
Nii USA presidendikandidaadi Trumpi võit kui ka kaotus valimistel võib saada kauplejale suureks rahamasinaks. Foto: AFP /Scanpix
Sõber tahtis nimelt septembri lõpus müüa lühikeseks Donald Trumpile enamusosalusena kuuluva ettevõtte Trump Media & Technology aktsiat (DJT), mis presidendivalimiste aastal on kogu poliitralli ja terve sellega kaasneva võiduootuste ning kaotusekartuste müriaadiga kaasa sõitnud. Pean sõbrale õnne soovima, et tal polnud võimalik aktsiat toona lühikeseks müüa.
Investeerimisteenuseid osutavate pankade saadetud andmetest selgub, et jaanuaris oli Eesti klientide lemmikaktsiaks küll elektriautotootja Tesla, kuid pankade edetabelist leiab ka kurikuulsa GameStopi aktsia, mis kogu maailma hullutas.
Kui krahhiga saavad pihta kõik aktsiad, siis tavapärasel tõusval turul kukkumine tuleneb ettevõttega seotud probleemidest. Investorina on kasulik teada, mis on olnud börsikrahhi välisel ajal enim varisenud aktsiate puhul kurja juur.
Maailma rikkaim inimene, Elon Musk, on aastatega muutunud tehnonohik-innovaatorist meheks, kes tahab ajaloo kujundamises kaasa lüüa ja rahvaste saatust enda arusaamade järgi painutada.
Kuidas varastas üks mees investoritelt 65 miljardit dollarit ning tegi seda süüdimatult üle 20 aasta, enne kui ta lõpuks vahele jäi? See on lugu Bernie Madoffist, keda võib pidada sajandi suurimaks finantspetturiks.
Maailma Kullanõukogu avaldas eelmise aasta lõpus raporti, milles lükati ümber väited, et kulla pikaajaline tootlus on võrreldav inflatsioonitempoga. Uuringust tuleb välja, et kulla hinnatõus on olnud inflatsioonitempost kaks korda kiirem ning kulla hinna peamised mõjutajad on hoopis majanduskasv ning globaalsete aktsia- ja võlakirjaturgude koguväärtus.