Poliitikas ja äris ei ole kohta emotsioonidele ning inimlik solvumine tuleb alla neelata, et teha seda, mis Eestile vajalik.
Valitsuskabinet otsustas möödunud nädalal ootuspäraselt puidurafineerimistehase kavandamiseks algatatud riigi eriplaneeringu ülekaaluka avaliku huvi tõttu lõpetada. Tehase rajamist plaaninud Est-For Invest teatas seepeale, et lõpetab oma arendusprojekti, jäädes ootama teadus- ja faktipõhist valitsemiskultuuri.
Pikalt solgutatud investorite solvumine on mõistetav, kuid Äripäev leiab, et püssi põõsasse viskamise asemel tasub emotsioonid kõrvale jätta ning alustada planeerimisprotsessi uuesti. Ja seekord õigest otsast – kohalike inimestega läbirääkimisest.
Kuigi valitsuses olid kaalumisel ka võimalused eriplaneeringuga edasi minna mõnel teisel planeeringualal või senine eriplaneering lõpetada ning algatada uus planeering seal, kus on olemas omavalitsuste nõusolek, valis valitsus siiski selge ja ühemõttelise lõpetamise. Arvestades lähenevaid riigikogu valimisi, oli see poliitiliselt ilmselt ka kõige mõistlikum valik, sest võimaldas kogu ebamugava teema valitsuse laualt minema pühkida. Kõik teised valikud oleksid tähendanud teema jätkuvat kommunikatsiooni ning keerulist selgitustööd kuni valimisteni välja.
Poliitilistes mängudes kogenematud Est-Fori investorid jäid siin lihtsalt neile arusaamatute reeglite tõttu hammasrataste vahele. Aga selle peale ei maksa solvuda, see on lihtsalt business, ei midagi isiklikku. Pisut kehvasti ajastatud planeeringu algatamine, tavatult varakult alanud valimiskampaania, ambitsioonikad kohalikud võimumehed, ebaõnnestunud kommunikatsioon – kokkuvõttes tehase rajajate jaoks ebasoodsalt kokku langenud asjaolud tekitasid olukorra, kus valitsuspoliitikutel ei jäänudki suurt valikuvõimalust.
Alustada tuleb õigest otsast
Peaminister Jüri Ratas kinnitaski valitsuse otsust tutvustades, et ettevõtjate jaoks ei ole uks sellega lõplikult suletud. Nad saavad uurida tehase rajamise võimalusi teistes piirkondades, kui kohalikel omavalitsustel on selleks huvi ja valmisolek. "Lisaks on väga oluline, et tehase rajamise võimaluste uurimisel oleks olemas ka kohaliku kogukonna toetus," lausus ta. Äripäev leiab, et see on mõistlik soovitus. Kui alustada protsessiga seekord õigest otsast ja kohalike inimestega läbi rääkida, leiab Eestis kindlasti tehasele sobiva koha.
Est-For Investi esmases avalikus kommentaaris oli siiski selgelt näha solvumist. Ettevõtte juhatuse liikme Margus Kohava sõnul ootab Est-For Invest investeerimiskeskkonna paranemist ning paneb valitsuse otsuse järel projekti ootama paremaid aegu. "Kaasaegsete kapitalimahukate tööstusprojektide rajamine eeldab teadus- ja faktipõhist valitsemiskultuuri. Seni asetame projekti ülemisse sahtlisse ootele," ütles ta.
Inimlikult mõistetav reaktsioon, kuid ei äris ega poliitikas ole mõistlik teha otsuseid emotsioonidest lähtuvalt. Solvumine tuleb alla neelata ja teha seda, mida on vaja. Alustada otsast. Sest nagu Kohava isegi ütleb – väärtusliku toormaterjali odav väljavedu Eestist peab varem või hiljem lõppema. Kui poliitikutel ei ole piisavalt riigimehelikkust, et teha Eestile vajalikke, kuid ebapopulaarseid otsuseid, siis peab seda olema ärimeestel.
Kui kogu sellel kulukal ja kurva lõpuga etendusel on mõni selge võitja, siis on see Tartu linnapea Urmas Klaas, kes tegi võimsa soolo ja võib valimistel ilmselt tartlaste tugeva poolehoiuga arvestada.
Seotud lood
Est-For Investi puiduväärindamistehase rajamine jääb ootama soodsamat investeerimiskliimat ning teadus- ja faktipõhist valitsemiskultuuri, teatasid projekti eestvedajad.
Valitsuskabinet otsustas Est-Fori puidurafineerimistehase kavandamiseks algatatud riigi eriplaneeringu lõpetada, põhjendades seda ülekaaluka avaliku huviga.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.