Palju on räägitud uue kasvu ettevalmistamisest, kuid pole esitatud ühtegi kandvat ideed, mis oleks uue kasvu aluseks. On selge, et uus kasv on senisest erineva struktuuriga ning põhineb uutel tehnoloogiatel.
Turud on muutunud ning võimalus end uuele nõudlusele vastavaks seada on parem kui varem. Euro kasutussevõtt võib korrastada meie finantskeskkonna, aga majanduse kasvuks on vaja ka head uut ideed.
Üheks neist ideedest on roheline majandus: väiksem energiaressursikulu, sama või parem tööviljakus ning vastavate tehnoloogiate loomine või siire. See tähendab tootmisprotsesside ja energiatarbimise ümberkujundamist ning kasutatavate energiaallikate mitmekesistamist. See tähendab samaaegselt nii uute energiaallikate kasutuselevõttu kui ka sama eesmärgi saavutamiseks kordades väiksema energiahulga kasutamist.
Hoonete ehitamise ja renoveerimise vallast on täna näiteid tuua kõige lihtsam, sest väga madala energiakasutusega hoonete ehitamiseks on tehnoloogiaid arendatud ja täiustatud juba ca 20 aastat. Saksamaal, Austrias ja Skandinaaviamaades on passiivmaju ja väga madala energiakasutusega hooneid ehitatud aastakümneid.
Nõudlus vastavate toodete ja teenuste järele maailmas aina kasvab. Energia kokkuhoid pole vaid külma põhja, vaid ka sooja lõuna probleem ning just säästlikum tööstus ja elukeskkond on need, millega saame vähendada täna justkui piiramatult kasvavat energianälga.
Eestis loodi 2009. aasta lõpus energia ja -kliimavaldkonna ühtseks arendamiseks kliima- ja energiaagentuur. Tehnoloogiliste uuenduste ellukutsumine ning majandamise aluste muutumine saab toimuda edukalt riigi initsiatiivil. Muuta ja kohandada tuleb nii seadusi kui ka toetusmehhanisme. Selleks et Eesti ettevõtjad suudaksid oma tooteid ja teenuseid eksportida, peavad need vastama välisturgude nõudlusele.
Nõudlus energiakasutust mitu korda vähendavate kaupade ja oskuste järele kasvab jõudsalt maailma eri paigus. Jälgides maailmas ja meie naaberriikides toimuvaid muudatusi on selge, et energiatõhusus tähendab tööstuse jaoks uusi väljakutseid. Energiatõhusad hooned ei ole ei Euroopas ega maailmaski laialt levinud viis elamute loomiseks ja nii on ka meie tootjatel võimalus nendel turgudel jalg ukse vahele saada.
Lähikümnendite ehitus tähendab energiatõhusate hoonete komponentide tootmist ning suutlikkust selliseid hooneid nii modelleerida kui ka projekteerida. Ka on oluline välja arendada võimekus neid hooneid ehitada ja pakkuda tellijale ka vastavat omanikujärelevalvet.
Meie olemegi loodud selliste protsesside katalüüsimiseks: et energiasäästliku eluviisi nõudluse loomise ja toetamise kaudu kujundada pakkumist ja aidata kaasa sellele, et pakkujatel oleks oskusi ja vahendeid selleks tööks.
Valdkonna arendamiseks koostame majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel madala ja väga madala energiakasutusega hoone standardi koos näidismudelitega, mis saab edaspidi sisendiks õigusloomele ning praktilisele projekteerimis- ja ehitustegevusele. Lisaks koolitame selle aasta jooksul nii kohalikke omavalitsusi ja riigisektorit kui ka spetsialiste selleks, et oskus väga madala energiakasutusega hoonete projekteerimisest ja ehitamisest leviks ja areneks.
Sel moel kasvatame ka oma konkurentsivõimet ja oleme valmis paratamatult kättejõudva säästva ehitamise laineks.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.