Euroopa taeva vallutanud tuhapilved on tekitanud Euroopas, aga ka mujal maailmas paraja logistilise umbsõlme - juhuslikkus, segadus ja piiripealsed võimalused iseloomustavad Euroopa muud transporti ajal, mil lennuliiklus on sisuliselt seiskunud.
Elu läheb ka tuhapilve all edasi, ainult selle vahega, et lennufirmade asemel teenivad kasumit teised transpordiettevõtted. Eile avas Eesti majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ajutise e-posti aadressi
[email protected], kuhu saavad ettevõtted teatada, millist majanduslikku kahju ja probleeme on neil lennukeelu tõttu tekkinud. Praegu ei oska meil keegi öelda, kui suureks tegelikult kujunevad tuhapilve tekitatud kahjud. Samamoodi on ka mujal.
Euroopa Liidu konkurentsivolinik Joaquin Almunia võrdles Islandi vulkaani tuhapilve tekitatud olukorda oma erakorralisuse poolest 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakutega USAs. Mõnes mõttes on olukord isegi hullem, sest ürgse loodusjõu pillutada on miljonid inimesed üle kogu maailma.
Aga esiotsa räägime õnneks vaid rahalisest kahjust. USA lennufirmad arvestavad näiteks Euroopa suletud taeva tõttu ärajäänud lendudest tekkinud kahjusid 250 miljonile kroonile päevas. Kukkunud on börsidel noteeritud lennufirmade aktsiad.
Eesti ettevõtjate jaoks oleks löök see, kui tuhapilv rikub ära neljapäeval Tallinnas algama pidava NATO välisministrite tippkohtumise. Riigikogu liige Marko Mihkelson osutas olulisele tõigale - toimuv näitab ilmekalt, kui isoleeritud on Eesti, kui kaob see vähenegi lennuühendus - puudub raudteeühendus Euroopaga ja pole ka häid teid sinna.
Teisalt - mis ühe õnn, see teise õnnetus. Kõiki muid maad mööda või meritsi liikuvaid sõiduvahendeid - ronge, busse, laevu jne - omavad firmad üle Euroopa korjavad praegu rekordkasumeid. Näiteks tõi tuhapilv ka Eesti bussiliiklusele tõelise kevade. MootorReisi Grupile on tuhapilv toonud reedest saadik käibe kasvu keskmiselt 70-80 protsenti päevas.
Euroopa Komisjon kaalub Almunia sõnul, kuidas täpselt leevendada riigiabi reegleid liidu piires - liikmesriigid tavaolukorras ei tohi toetada oma transpordiettevõtteid, sest see oleks konkurentsi kahjustamine. Eesti majandusministeerium vaagis eile samuti, kas riik peaks toetama Estonia Airi.
Kuid Äripäeva meelest on see pigem kahjukindlustuse, riskide edasikindlustuse, mitte riikliku toetamise küsimus. Sest mis siis õigupoolest juhtus? Loodusjõud paiskasid meid tagasi aega, kus lennureisimine oli luksus, ometi inimesed elasid ka siis edukalt ära ja reisisid samamoodi, kuigi, tõsi, vähem kui nüüd.
Elu läheb ka tuhapilve all edasi, ainult selle vahega, et lennunduse asemel teenivad kasumit teised firmad - need, kellele ELi reeglid toetust maksta ei lubanud, kuigi arenev lennundus napsas neilt suure tüki ärist, ja sedagi ajutiselt.
Autor: 1185-aripaev
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tuhapilve tõttu keelatud lennuliikluse tõttu pakub Finnair Berliini lendama pidanud klientidele võimalust sõita Saksamaale eribussiga.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.