Eesti pääses Ungari lahendustest tänu kiiretele kärbetele, ütles Mart Laar. Meenutuseks, et Ungari valitsus esitas novembris rahvale ultimaatumi: anna oma pensionivara riigi kätte või jääd tulevikus ilma riiklikust pensionist.
Ungari majanduslik, eriti rahanduslik olukord on väga raske. Sellel aasta kevadel suure ülekaaluga esiteks parlamendivalimised ja seejärel kohalikud valimised võitnud Victor Orban võttis üle sisuliselt kokkukukkunud majandusega riigid, mille probleemid polnud palju väiksemad Kreeka omast. Asja tegi eriti hulluks asjaolu, et Ungari eelarve puudujääk ja võlakoormad olid tegelikult olulised suuremad, kui seda avalikult kuulutati - nii nagu see on praeguseks selgunud ka Kreekas. Vältimaks Ungari kokkuvarisemist läks Orban radikaalsete kärbete teed - järsult vähendati riigiteenistujate sissetulekuid, tõsteti käibemaksu ning tõsteti pensioniiga.
Ungari on seadnud oma eesmärgiks eelarvedefitsiidi vähendamise ja majanduse uuesti tõusule viimise, kasutades selleks radikaalseid ning valusaid lahendusi. Sellele eesmärgile on allutatud ka pensionitega toimuv. Olen Victor Orbaniga rääkinud Ungari majandusseisust ning vajadusest eelarve tasakaalu viia. Konkreetseid samme, mida selleks ette võtta, pole minu asi talle soovitada. Võin ainult kinnitada, et kui Orban on endale mingi eesmärgi püstitanud, on ta valmis selle saavutamiseks täie otsustavusega tegutsema.
Ungari olukorda vaadates võin samas olla enam kui rõõmus, et Eesti selliste valikute ja otsuste ees ei pea seisma. See sai võimalikuks tänu suhteliselt kiiretele kärbetele, mida eelarve kallal ette võeti. Mäletan hästi, et kui Isamaa ja Res Publica Liit neid pakkuma hakkas, asusid sotsiaaldemokraadid neid ägedalt ründama, süüdistades meid kõikvõimalikes surmapattudes. Ajalugu on näidanud, et oma jäärapäisusega oli meil õigus. Just kiire kärpimine aitas Eestil vältida Ungariga analoogseid äärmiselt ebameeldivaid lahendusi.
Pensione Eestis ei vähendatud, need isegi mõnevõrra tõusid ning ka vahepeal peatatud sissemaksed II pensionsambasse taastatakse 2011. aasta eelarves. Ungari probleemid algasid sellest, et võimul olnud sotsiaaldemokraadid lihtsalt ignoreerisid tekkinud olukorda ega söandanud vajalikke otsuseid langetada. Uue valitsuse olukorra ja mänguruumi on see muutnud seega väga piiratuks ja raskeks
Autor: Mart Laar, Silvia Kruusmaa
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ungari otsus võtta pensioniraha enda kätte tekitas finantsturgudele ebakindlust, kommenteeris juhtunut Swedbanki värske pensionifondide juht Katrin Rahe.
Mart Laari rünnak eelmise nädala Äripäevas sotsiaaldemokraatide vastu näitab, et IRL on otsustanud hirmutada valimiskampaanias oma poolehoidjaid SDE vastutustundetusega rahanduses.
Ungari valitsus esitas eile oma rahvale ultimaatumi. Kas annad oma pensionivarad riigi kätte või jääd tulevikus riiklikust pensionist ilma.
Moody's Investors Service kärpis Ungari võlareitingut mure pärast, et valitsuse "ajutised meetmed" eelarve aukude lappimiseks ei ole jätkusuutlikud.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.