EKP eilne otsus baasintressi kärpida oli järjekordne meede, millega püütakse elavdada majandust.
Lehtede esikaasi on juba pikalt täitnud lood majanduskriisist ja keskpankade tegevusest. USA ja Euroopa keskpangad trükivad juba pikemat aega raha juurde. Sellega köetakse üles laiaulatusliku hindade tõusu ehk inflatsiooni.
Paralleelselt hoiavad samad institutsioonid EKP baasintressi langetamisega kunstlikult ka laenamise hinda madalal. Kokku loovad need tingimused veidi absurdse olukorra, kus sisuliselt on laenu intress nullilähedane või lausa negatiivne. Nimelt Eestis oli aastaseks inflastioonimääraks augusti seisuga 5,3%, ehk ostujõud langeb aasta lõikes 5,3%.
Näiteks, küsisin septembri lõpus eraisikuna pakkumise auto liisingule, intressiks pakuti 5,24% aastas. Seega, inflatsiooni arvesse võttes võib üldistades väita, et pank maksab mulle lepingu sõlmimisel peale 0,06% selle eest, et neilt raha võtsin. Kui ma nüüd selle autoga logistikateenust pakuksin, lisanduks pangalt saadud 0,06protsendile veel see tulu, mida oma tööga teenin, seega, auto tootlus on praktiliselt laenukuludeta.
Kuna laenuraha muudetakse kunstlikult odavamaks, siis saab järeldada, et laen on teatud mõttes kaitse inflatsiooni eest. Seega, täna laenuga soetatud vara väärtus ajas suureneb inflatsiooni tõttu, väheneb vaid amortisatsiooni võrra.
Seotud lood
Tavakodanikule ei pruugi baasintressimäära langus tähendada intressimäärade langust, sest baasintressimäär on nüüd küll madalam, kuid euribori ei pruugi see mõjutada, kommenteeris Swedbanki peaökonomist Annika Paabut Euroopa Keskpanga tänast baasintressimäära langetamist.
Ma olin tõesti veidi üllatunud, et juba tänasel koosolekul otsus ära tehti, kuid üllatusi saame näha veel ja veel, kommenteeris SEB Panga privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel tänast Euroopa Keskpanga otsust.
Teisipäeval ametisse asunud Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi üllatas vaatlejaid otsusega kärpida euroala enim jälgitud baasintressi määra.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.