Pea nädal on möödas viimase aja ootamatult karmist kohtuotsusest valgekraede kohta, kui harvaesinevalt saatis kohus süüdimõistetud otse kohtupingist vanglasse.
Eelmisel reedel tegi kohtunik Merle Parts teatavaks Harju maakohtu otsuse mõista nn Tallinna linnaametniku Ivo Parbuse süüasja asjaosalised süüdi ja reaalselt vangi. Pärast kohtuotsuse avalikustamist sisenesid kohtusaali politseinikud ja vahistasid süüdistatavad. Lisaks ametnikele ja ettevõttajele mõisteti süüdi ka ettevõtted, millest rängimalt Merko Ehitus ja selle tütarfirmad, keda kokku karistati 800 000 euroga.
Otsus ise tekitas kahetisi tundeid. Ühelt poolt andis kohus selge ja karmi hinnangu korruptsioonikuritegudele, mis on kahtlemata vajalik olukorras, kus on tunda, et liiga paljudel poliitametnikel on tekkinud karistamatuse tunne ning kõike lubatavuse arusaam tungib vägisi ühiskonna teadvusesse kui normaalsus. Teiselt poolt sunnib süüaluste kohtuotsuse järgne kohmitsemine, kiirelt tehtud viimased telefonikõned, maja ette jäetud autod ja garderoobist toodavad riided küsima, kas ei saanuks kuidagi teisiti? Inimlikumalt. Jäi mulje, et selleks ei olnud lõpuni valmis ei vahistatavad ega vahistajad.
Teine teema, mis juhtumiga seoses tähelepanu äratas, oli vastutavate juhtide käitumine. Lihtsustatult on nn Parbuse afääri kaks peategelast - Keskerakond ja Merko. Esimese suuromanikuks võib pidada Edgar Savisaart ja teisel on Toomas Annus. Nende reaktsioon sündmustele on aga diametraalselt erinev. Annus, kes on viimaste aastate kohtusaagade taustal korduvalt kritiseerinud nii prokuröride kui ka ajakirjanduse tööd, on seekord käitunud vaoshoitult. Küllap on mõru neelata korraga alla nii endise Merko juhatuse liikme Tõnu Kortsu vangiminek kui ka ettevõttele mõistetud Eesti kohta harvaesinevalt kõrge rahaline karistus. Pistise andmises süüdi mõistetud Merko Ehitus teatas askeetlikult börsiteates nn pistiseprotsessi kõneisiku juhatuse liikme Viktor Mõisja vahendusel, et kaebab otsuse edasi, kuna leiab, et ettevõte ei ole pistist andnud ning on järginud oma tegevuses Eesti Vabariigis kehtivaid seadusi. Mõistlik.
Seevastu nii Ivo Parbuse kui ka Elmar Sepa ülemus üheaegselt nii Tallinna linnapea kui ka Keskerakonna esimehe rollis Edgar Savisaar ei tee ammu ilmselt erakonna- ja linnapeamütsil vahet. Nii ei suutnud ta anda Parbuse ja Sepa tegevusele hinnangut ei linnapea ega partei esimehena. Küll aga süüdistada kas ise või läbi suuvoodrite kallutatud jõududes kõiki Eesti riigistruktuure ning võrrelda olukorda Putini Venemaaga. Groteskne demagoogia. Jah, kahjuks ei pane ilmselt kedagi imestama, et Keskerakonna Savisaare leer (usun, et mitte kogu erakond) endale tuhka pähe raputada ei oska ega taha. Aga silma torkab valusalt ikka.
Autor: Harry Tuul, Harry Tuul
Seotud lood
Tallinna linnapea Edgar Savisaare sõnul võib Toomas Annuse maadevahetuse kohtuasja pärast rõõmustada vaid Nordeconi suuromanik Toomas Luman.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.