Eelarvamused kõrvale jättes ei ole sarnased mitte ainult kahe erakonna maailmavaatelised põhimõtted, vaid nad on aastate jooksul üksteiselt palju malli võtnud nii rahastamisskeemides kui ka demagoogiavõtetes, kirjutab Äripäev tänases juhtkirjas.
Identiteedi konstrueerimise üheks nurgakiviks on vastandumine teisega. Lihtsamalt öeldes, vajab igakangelane kindlasti vastast, anti-kangelast. Selleta ei ole lugu – ei süžeed ega faabulat. Kinnistudes on seos niivõrd tugev, et näiteks tavakäsitluses on paranormaalne panna ühte patta Reformierakond ja Keskerakond vaatamata sellele, et mõlemad on liberaalid ja kuuluvad vastavaid parteisid koondavasse Liberaalsesse Internatsionaali.
Erakondade ühised skeemid. Nii kirjutab tänane Äripäev, et Reformierakond propagandategevusi, sealhulgas parteilehe Paremad Uudised väljaandmist, korraldab Šveitsi varjatud konto taha peitunud firma. Sama ettevõte, kelle omanikud püüavad end varjata, omab ka Reformierakonna kaubamärki, logo ja domeeni. Juhtumiga meenub praeguseks pankrotistunud Jüri Vilmsi SA, kustkaudu rahastati Keskerakonna sõnumikandja Kesknädal väljaandmist, aga ka erakonda ennast.
Mõlemad on aastaid püüdnud leida ettevõtjatele keelatud ja varjatud skeeme enda toetuseks. 2005. aastal valmisreklaami keeluajal palistasid tänavaid Keskerakonna rohelistes värvides plakatid suure K-tähega. 2009. aasta sügisel avalikustas Äripäev nn R-skeemi, kus Reformierakonna liikmed Kristiina Ojuland, Jaanus Rahumägi ja Robert Antropov lasid oma valimiskampaania osa kuludest maksta kinni erinevatel ettevõtjatel.
Mõlemal erakonnal on skandaal raudteeärist raha palumisega. 2007. aastal teatas tollane Eesti Raudtee üks omanikest Edward Burkhardt saates „Pealtnägija”, et Reformierakond nõudis ettevõtte eestlastest osanikelt miljoni eurost toetust. Burkhardt jäi süüdistusega üksi ja skandaal vaibus.
Kolm aastat hiljem sattus skandaali ka Reformierakonnaga Eesti Raudtee taasriigistanud Keskerakond, kes pöördus rahastamispalvega Venemaa Raudtee presidendi Vladimir Jakunini poole, kes andis ka lubaduse toetada erakonda 1,5 miljoni euroga. Vene kaardile mängides puhkes idarahaskandaal.Sarnase käitumise jälgi on leida tegelikult juba eelmise sajandi lõpust. 1999. aasta riigikogu valimiste eel käisid nii keskerakondlased kui ka reformierakondlased igapäevaselt oma erakonna kontoris 999-t krooni viimas, sest 1000 krooniseid ja suuremaid sularahaannetusi ei tohtinud erakonnad vastu võtta.
Ühine suhtekorraldus. Kahe erakonna vahel on ka üks esiletõstetud erinevus: suhtumine astmelisse tulumaksu. Kuid kompromiss on leitav, sest Eestis kehtib ka praegu kaks astet.
Kui nii põhimõtted kui ka rahastamisskeemid on kahel erakonnal niivõrd sarnased, võiks arvata, et neid eristab sisuline käitumine ja reaktsioonid esilekerkivatele probleemidele. Silver Meikari ülestunnistus andiski Reformierakonnale suurepärase võimaluse näidata, kas ja kuidas nad erinevad Keskerakonnast. Paraku kasutavad kaks erakonda siingi sarnaseid võtteid tähelepanu mujale juhtimiseks. Näiteks rünnatakse või mustatakse sõnumitoojat eesmärgiga vähendada usaldust tema sõnumi vastu. Või nähakse kallutatud jõudude vandenõu enda vastu, on jõuks siis teine erakond või mõni jõuametkond.
Ühiste põhimõtete ja sarnase käitumise taustal ei kõla kahe vastanduva kange lugu enam usutavalt. Sarnaselt vundamendilt võiks Reformierakond ja Keskerakond pigem liitumist kaaluda.
Autor: 1185-aripaev
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!