Vaba demokraatlikku riiki ei ole võimalik ette kujutada, kui medali ühel küljel, ettevõtluses, hoolitsetakse konkurentsi säilimise eest, aga teisel pool, poliitilises elus, lastakse asjadel kulgeda isevoolu teed, kirjutab ACE Logistics Group ASi nõukogu esimees Karli Lambot.
Poliitilisi konkurente ehk erakondi juhivad samad jõud mis ettevõtjaid ning parteide huvides on võistluspinget vähendada nii kartellikokkulepete kui ka positsiooni kuritarvitamise teel. Ent ühiskonna kui terviku huvid on teised: kui valimistel saadud poliitiline võim ei ole enam ajutine ja kinnistub mingile seltskonnale, siis arvestab see grupp inimesi üha vähem valijate soovide ja huvidega ning lähtub otsuseid tehes omakasupüüdlikest motiividest.
Mis lõpuks tähendab, et ka majanduses loobutakse vaba konkurentsi säilitamisest ning poliitikud hakkavad looma eeliseid vähestele väljavalitud ja poliitikule kasutoovatele ettevõtjatele. Kasvav korruptsioon on kartellilise riigivalitsemissüsteemi paratamatu kõrvalsaadus.
Pikemalt loe tänasest Äripäevast.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.