See euroteema on selline, nagu oleks antud õhus olevale lennukile tagantjärgi lennuluba, ütles üks kolleeg tänaseid uudiseid kommenteerides. Tal näib olevat õigus.
Täna otsustas Saksamaa kõrgeim kohus lubada tingimuslikult Saksamaal ratifitseerida Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) ning fiskaalpaktiga ühinemise. Tegu on iseenesest hea uudisega, sest ilma taolise mehhanismita on rahaliidu toimimine pehmelt öeldes raske, et mitte öelda võimatu.
Kuid samas peavad möönma ka kõige suuremad ESMi entusiastid, et selle loomine oleks pidanud käima rööbiti euro loomisega. On see tagantjärgi tarkus? Või fakt, mis sunnib küsima, kas teisiti saanukski minna. Vastus oleneb vaatevinklist. Aga kindlasti on see oluline detail, millega iga otsust langetanud kohus ja parlament, olgu Eestis või Saksamaal, arvestas.
Märksa olulisem küsimus on, mis saab edasi. Kas ESM ka töötab ja mida ta juurde vajab? See, et turud reageerivad üle või alla, ei oma seejuures määravat tähtsust, sest eurolennuk peab suutma lennata iga ilmaga. Kas ta seda nüüd suudab, on esialgu endiselt usu küsimus.
Autor: Harry Tuul, Harry Tuul
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Superkolmapäeva ühe sümboolsema sammuna jäi avalikku ruumi maha partisanlik presidendikõne, mille käigus lõhkas asjaosaline ootamatult keset istungit F-pommi, kirjutab aastatel 2004-2010 EV alalises esinduses Brüsselis diplomaadina töötanud Klen Jäärats.
Vanasõna ütleb, et hobuse võib vee äärde viia, kuid jooma teda sundida ei saa. Pikka aega Euroopa Keskpanka appi hüüdnud Hispaania ja Itaalia ei kiirusta kumbki seda abi vastu võtma, nüüd, kus see abi tõesti saadaval on. Sest abi pole tasuta ja käib au pihta, kirjutab välistoimetaja Sirje Rank.
Küberründed sagenevad
Viimastel aastatel on pangateenused liikunud hoogsalt digilahenduste suunas. SEB ettevõtete segmendijuhi Maarja-Maria Aljase sõnul kasutab juba pea pool äriklientidest lisaks internetipangale ka mobiilipanka ja erinevaid pangaliideseid.