Eesti on väike maa, kus elab veidi trotsi täis ja kinnine, kuid palju saavutanud rahvas. Kliima on külm ja kolleegide eest tuleb enda tegemisi varjata. Sest kes teab, äkki napsab teine veel hea idee ära. Kui keegi midagi saavutab, siis on tavaline reaktsioon: ”Oh, mis nüüd mina!” Või: ”Aga tema on ju tegelikult palju parem!” Või: ”Oi, ma ei taha sellest rääkida!”
Millest on tulnud selline võltshäbelikkus? Kui meie sportlane võidab medali, siis aplodeerib ju kogu rahvas ja noogutab uhkelt. Kui Eurovisioonilt tuuakse võit koju, siis pakatavad kõik uhkusest, patsutavad õlale ja lausuvad: ”Küll me oleme tublid!” Kas oleme tõesti vaid karjarahvas, kes suudab koos palju teha ja öelda, kuid omapäi saavutates hoitakse pigem varju?
Ma ei usu seda. Eestlased ja Eesti ettevõtjad peaksid üle saama võltshäbelikkusest. Ettevõtjad võiksid oma saavutustest ja kogemustest avatumalt kõneleda. Pole ju ettevõtjale midagi inspireerivamat kui lugeda kolleegi põnevatest seiklustest ja tegudest kaugel maal, olgu selleks siis Aafrika või Portugal. Kas pole tore olla kellegi jaoks inspiratsiooniks?
Mida rohkem ettevõtjad ennast avavad ja oma saavutustest räägivad, seda rohkem innustavad nad teisi. Ma ei pea siinkohal silmas kiitlemist, mis avaldab vastupidist mõju, pigem ikka asjakohast arutelu. Teades rohkem oma kolleegide tegemistest, võib tekkida palju rohkem uusi võimalusi koostööks Eestis ja laias maailmas, et midagi veel suuremat ja põnevamat korda saata.
Seega, ettevõtja, jaga oma lugusid meiega ning inspireeri seeläbi ka teisi. Ja, kes teab, võib-olla avab see avameelsus ka mõne uue akna.
Autor: Vilja Kiisler, Kaisa Gabral
Seotud lood
Mis ühendab endist juuksurit Kairi Viiki, Mati Polli poega Aadut, Nortali loojat Priit Alamäed ning Krimelte juhti Jaan Puusaagi? Kõik nad ajavad äri Aafrikas.
Kui ettevõtja läheb konverentsile esinema, paneb ta selga oma parimad riided, kammib pea ja valmistab hoolega ette oma esinemise sisu. Ta ei soovi auditooriumi ees kuidagi rumalasse valgusesse jääda, kirjutab kommunikatsioonibüroo Hamburg ja Partnerid partner Indrek Raudjalg vastusena Äripäeva ajakirjaniku Kaisa Gabrali repliigile.
Ettevõtja Oliver Kruuda investeeris Aafrika puiduärisse umbes 20 miljonit eurot, kuid tõenäoliselt kaotas kogu selle raha.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.