Millal võivad muidu ausatest inimestest saada kurjategijad? Näiteks siis, kui elutöö kipub käest libisema, teab keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo uus juht Ivo Raudheiding.
Raudheiding on tegelenud nn valgekraelise kuritegevusega pikki aastaid ning näinud enda kinnitusel väga erinevaid inimesi, keda ühendab asjaolu, et nad on pannud toime tõsise majandusalase seaduserikkumise. Juhtumeid, kus tehtut siiralt kahetsetakse ega suudeta hästi uskuda, millesse end mässiti, kohtab tema sõnul rohkem näiteks pankrottide puhul. Eriti kui inimene seisab silmitsi aastatepikkuse töö käestlibisemisega, võidakse näiteks mõne materiaalse hüve säilitamiseks tunda ahvatlust lubamatuid võtteid kasutada.
„Siinkohal teen ma üleskutse sellele teele mitte minna, sest tihtipeale põhjustab niisugune tegevus lumepalliefekti,“ ütles Raudheiding raadiosaates „Kuum tool“.
Millistel puhkudel veel võivad valele teele sattuda ka inimesed, kes üldiselt kriminaalset mõtteviisi ei oma, ning mida saavad ettevõtjad sellise lugude ennetamiseks ette võtta, kuuleb saatest.
Majanduskuritegude büroo juhina kavatseb Ivo Raudheiding pöörata rõhku andmeanalüütikale, sest tõhusam töö andmetega toob mitut pidi kasu: aitab avastada varakult trende ning teha paremini otsuseid, kuhu suunata teravik või milliseid juhtumeid lähemalt uurida.
Saates tuleb juttu ka näiteks sellest, milliseid muutuseid võib majanduskuritegude maailmas täheldada ning tänu millele on Eestis korruptsioonivastased sammud hästi vilja kandnud.
Saatejuht on Karl-Eduard Salumäe.
Foto: PPA
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.