Eesti Energia keemiatransformatsiooni juht Lauri Karp märgib saates "Energiatund", et Eesti Energia tootmise kliimasõbralikumaks muutmine nõuab suuri investeeringuid ning muu hulgas otsitakse selleks ka välisinvestoreid.
„Oleme kontaktis mitme suure keemiatööstusettevõttega, kes on ka huvi avaldanud meile mitte ainult toorme andmiseks, vaid ka kaasa löömiseks,“ ütleb praeguseks pisut enam kui kuu Eesti Energias töötanud keemiatransformatsiooni juht Karp ja lisab siiski, et enne kui hakata selles vallas veksleid välja käima, tehakse ära kodutöö, lõppdisain ja otsustatakse seejärel, mis on kasulik.
Ükski optsioon pole laualt maha lükatud. Tuleviku Auvere on keemiapark, on Lauri Karp kindel ning räägib saates pikemalt, kuidas kogu Euroopas ainulaadsete Enefiti pürolüüsi seadmete abil liikuda kütuseturult keemiaturule ning hakata pakkuma plastitööstuse toorainet. Selleks on vaja teha aga mitmeid investeeringuid, millest esimene on 200 – 230 miljonit eurot maksev investeering rafineerimisseadmesse. Sealt edaspidi tuleb ka süsiniku püüdmisesse ning selle väärindamisse.
Enefit Poweri uue õlitehase valmimisega seotud vaidlustest ajendatuna põlevkivienergeetikast ning Eesti Energia tulevikusuundadest kõnelevas saates peatume põlevkiviõli tootmise tehnoloogial ja mahtudel. Jutuks tulevad ka kliimakriitilised sellega seotud heitmed ja tootmise kliimasõbralikuks muutmiseks vajaminevatel investeeringutel ning nende maksumus.
Fotol õlitehase tooraine, foto autor Andras Kralla.
Saatejuht on Lauri Leet.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.