Koolitaja ja tippsportlaste juhendaja Raimo Ülavere defineerib tagasilööki kui sündmust, mida me pole ennustanud. Igal juhul on see vähem või rohkem ebameeldiv. “Mõnele meeldib öelda, et neile meeldivad üllatused. Aga enamasti on nii-öelda üllatused meie eludes hoopis probleemid,” ütles Ülavere Äripäeva raadio hommikuprogrammis.
Miks on nii et mõned inimesed pööravad tagasilöögi edasilöögiks, kuid teistel see ei õnnestu?
Ülavere sõnul on välja toodud kolm peamist erinevust tagasilöögi järel püstitõusjate ja majajääjate vahel. “Kiiremini püstitõusjate jaoks on tagasilöök tajutav kui ajutine sündmus. Ehk siis kogemus ütleb, et ühel hetkel saab see tagasilöök otsa,” kirjeldas Ülavere. Teisalt pessimisti jaoks tundub kriis, tagasilöök igavesti kestev.
Teine tunnus on see, et püstitõusjate jaoks tagasilöök konkreetselt piiritletud - see ei ütle inimese enda kohta üldistatult midagi. “Kui näiteks tööl juhtub midagi, siis ta teab, et näiteks kodus on ta endiselt hea isa, ema või abikaasa,” selgitas Ülavere. Mahajääja projitseerib tagasilöögi kogu enese olemusele. “Midagi läks nihu - ma ilmselt olengi üdini kehv inimene.”
Võti tagasilöögist välja saada on tegutsemine. “Vähem mäletsemist ja rohkem tegutsemist,” ütles Ülavere. Liiga palju mõtlemine või panna üle mõtlema ning väljapääsu ei saabu, sest midagi olukorra parandamiseks ei tehta.
“Muidugi, kui on piisavalt suur tagasilöök, siis me oleme kõik põlvili. Ma ei usu, et kõik tagasilöögid on õppimiskohad ja mida ilusat veel selle kohta räägitakse. Teinekord on päriselu midagi muud,” nentis Ülavere.
Kuidas siis suurt tagasilöögi kukkumist vältida? Ülavere hinnangul võiks see olla ennetavalt mõtteviisi harjutamine. Näiteks võtta omaks tõdemus, et minevikku ei saa muuta. Tagasilöökide eest ei ole meist keegi kaitstud, nii et tuleb võtta seisukoht, et kriisi korral peaks sundima end tegutsema. “Vahel tuleb pidada paus või distants, sest me ei pruugi kohe olla võimelised edasi minema, aga tegutsemine on sellegipoolest võti,” kirjeldas Ülavere. “Kasvõi tossud jalga ja liigutama!”
Koolitaja ja coach Raimo Ülavere aitab edukatel inimestel teha oma käitumises positiivseid muutusi, mis on püsivad ja mis on ka teiste poolt teadvustatud. Coachinud ja koolitanud on Raimo 2008. aasta algusest ning sellest ajast teeb ta koostööd igal aastal üle 3000 inimestega. Aastate jooksul on Raimo viinud läbi üle saja juhi personaalse coachingu programmi.
Kuula, mis nõu annab koolitaja Raimo Ülavere juhuks, kui oled näiteks eesmärgid seadnud liiga suurte ootustega:
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.