Praegu ei oleks võimalik RMK-l teha äri nii, nagu seda tehti 10 aastat tagasi, tunnistas RMK tegevjuht Mikk Marran saates "Kuum Tool", kommenteerides salajasi kokkuleppeid, mida tema juhitud riigitulundusasutus Graanul Investiga sõlmis.
Eelmisel neljapäeval avaldas Riigikontroll auditi, kus muuhulgas on kirjas, et aastatel 2011-2014 Riigimetsa majandamiskeskus on sõlminud kahe ettevõttega kolm konfidentsiaalset eelkokkulepet, mille sõlmimiseks ei olnud õiguslikku alust. Nendeks ettevõteteks on Raul Kirjaneni Graanul Invest ning Läti firma Latvijas Finiers. Eelkokkulepped vormistati hiljem kestvuslepinguteks, mis tagasid ettevõtetele stabiilselt madala hinna kogu viieaastase lepinguuperioodi vältel, on Riigikontrolli aruannes kirjas.
Nendest eelkokkulepetest ei olnud midagi teada enne seda kui Riigikontroll 10 aastat hiljem oma auditi käigus tundis huvi, miks need ettevõtted said puitu just sellise hinnaga.
„Ma tahan eeldada, et kõik need kokkulepped, mis tehti 10, 15 või 20 aastat tagasi tehti parimate kavatsustega“, ütles RMK praegune juht Mikk Marran Äripäeva raadio saates ”Kuum Tool“.
Lisaks saates oli juttu sellest, mida RMK peab turuhinnaks ning kuidas see arusaam erineb Riigikontrolli omast. Teiseks selgitab Marran, miks ka pikade lepingutega klientide vahel ilmnevad suured hinnakäärid samade puiduliikide puhul. Saate lõpus räägib Marran RMK suurest projektist, mille raames tahetakse leida ostja suurele kogusele väheväärtuslikust puidust ning kokurssis osalemiseks peavad ettevõtted esitama äriplaan, kuidas nad puiti Eestis väärindavad. Konkurssile esitlesid enda äriplaani 5 ettevõttet.
Foto: Liis Treimann
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.