Eesti riigis säilitatakse inimeste sideandmeid ebaseaduslikult, aga sellele vaatamata on need olnud prokuratuuri jaoks tähtis tööriist.
Möödunud nädalal andis prokuratuur teada, et nad ei kasuta kohtus enam tõendina inimeste sideandmeid ehk andmeid selle kohta, kes on kellele helistanud ja kus ta on asunud.
Tõuke selleks andsid Parvel Pruunsilla advokaadid. Selles kohtuasjas oli prokuratuur Pruunsilla sideandmeid kohtu loal uurinud ja neid kohtus tõendina kasutanud.
Pruunsilla advokaatide esitatud nõue viis aga Tartu ringkonnakohtu määruseni, kus kohtunikud nentisid, et need tõendid ei päde, kuna riik on säilitanud sideandmeid ebaseaduslikult.
Saates „Kuum tool“ nentis Wallessi vandeadvokaat Silver Reinsaar, et Pruunsilla nõue tundub talle kõrvaltvaatajana perspektiivikas ja põhjendatud.
Teisalt leiab ta, et kuritegude lahendamisel peakski saama sideandmeid kasutada, lihtsalt on vaja kitsendada seda, kelle kohta neid koguda.
„Näiteks ma ei saa aru, miks sunnib riik sideoperaatorit säilitama minu 86aastase vanaema andmeid tema kõikide sideseansside kohta. See on selgelt ülemäärane. Teatud isikute suhtes see ei ole okei ning tuleb luua mingid kriteeriumid,“ ütles Reinsaar.
Reinsaare teatel kohtleb riik igat elanikku kui potentsiaalselt kurjategijat, kui kõigi sideandmeid säilitatakse.
Vanemprokurör Kaido Tuulemäe nentis, et sideandmete säilitamine on probleem, mis vajab lahendamist seaduse tasandil.
Saates "Kuum tool" räägime, mida tähendab sideandmetest loobumine pooleliolevatele kohtuasjadele, miks on nii, et riik meie andmeid seadusevastaselt kogub, ja kas Lõuna-Eesti elanikud peaksid prokuratuuri tööviiside muutumise pärast muret tundma.
Saatejuht on Eget Velleste.
Pilt on illustratiivne, autor Veiko Tõkman.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.