Värskes raadiosaates "Mets ja majandus" teeme tagasivaate oktoobris toimunud konverentsile Puidutööstuse Äriplaan 2022. Kuulajateni toome katkendid neljast ettekandest, mis käsitlevad majandust, puiduturgu ja rohepööret.
Maailma majandus on taastunud kiiremini, kui seda ennustada juleti, rääkis oma ettekandes LHV panga majandusanalüütik Kristo Aab. Nõudlus erinevate toorainete järele kasvas ülikiiresti, samuti kasvasid ka hinnad. Meie puidutööstustele tähendas see ühtepidi võitu, kuid samas kasvasid ka tooraine hinnad ning ka tarneahelad ei töötanud loodetud kiirusel. Siiski on ka ees ootamas pigem majanduskasvu ajad, millest võivad võita ka puidutööstused.
Rohepööre on aga teema, mille lõplikku mõju veel praegu ennustada ei saa, rääkis Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna juhataja Meelis Seedre. Samuti on meil endal Eestis vaja valmis saada metsanduse arengukavaga ning vaielda läbi selle mõjud. Ühiskond ootab ärevusega ka ühte numbrit – raiemahu numbrit. Seedre hinnangul peaks see number juba õige varsti ka valikuks saama ning arengukava vastuvõtmist võib prognoosida tuleva aasta teise poolde.
Puiduturul toimuv on aga metsaomanikke rõõmustanud, kõnelesid nii Erametsaliidu tegevjuht Jaanus Aun kui metsandusspetsialist Heiki Hepner. Maailmas toimuv – rahatrükk, kinnisvarabuum ning toorainete hinnatõus – ennustavad häid hindu ka tulevaks aastaks. Sama võib loota ka küttepuidule, sest suurem osa meie taastuvenergiast toodetakse hakkepuidust. Täpsemaid prognoose kuuleb saates.
Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.